Kamery či drony?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesy SR už vybrali firmu, ktorá postaví kamerový systém na odhaľovanie lesných požiarov. Čaká sa len na podpis ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka.
Systém má strážiť Vysoké i Nízke Tatry a Záhorie. Súťaž na dodávateľa spustili v júni. Ten by mal vybudovať stožiare s kamerami, detektormi ohňa, vysielačkami, aby prípadný požiar automaticky a okamžite ohlásili do centrály odštepného závodu a mohli ihneď začať hasiť. Štátne lesy pri zadávaní zákazky odhadli cenu na 28 miliónov eur bez DPH.
V lete sa na výberovom konaní zúčastnili dve spoločnosti a Lesy SR si vybrali lacnejšiu ponuku. Za koľko bola víťazná ponuka od banskobystrickej IT spoločnosti Gamo, neprezradili. Druhá skončila bratislavská firma Aliter Technologies s cenou 27 120 000 eur bez DPH.
- Proces verejného obstarávania ešte nie je ukončený, čo sa stane podpisom zmluvy. Najskôr však musí byť rozhodnuté o pridelení nenávratného príspevku z fondov EÚ. Bez tohto rozhodnutia nebude zmluva podpísaná a projekt sa nebude realizovať, - konštatoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon však kritizuje: - To je fajn, že budú trochu skôr vedieť, že niekde horí, na druhej strane, všetky veľké požiare boli v ťažko dostupnom teréne, kde neviedli lesné cesty. Takže problém nebol s lokalizáciou. Problém bol sa tam dostať a uhasiť to.
Podľa neho by bolo rozumnejšie investovať do lesných ciest a ak monitorovať, tak by bolo jednoduchšie a lacnejšie kúpiť drony a v krízových dňoch by s nimi prelietavali ponad les.
- Keby sa dal na každý závod jeden dron s kamerou, vyškolili dvaja ľudia, tak to vyjde oveľa lacnejšie. Navyše dron by v členitom teréne mohol naletieť do miest, kde žiadna kamera nedovidí, - myslí si Zs. Simon.
Zdroj: Plus 7dní