Kalamita na pílach
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Drevárske firmy bojujú o drevo aj prežitie. Obmedzenie a pokles ažby ihličnatej guľatiny spôsobili, že na trhu je nedostatok dreva. Aj v dôsledku toho v odvetví prišlo za rok o prácu takmer 1 200 ľudí.
Kalamita, ktorá v roku 2004 postihla Vysoké Tatry, nepriniesla len negatívne správy. Zo situácie, keď bolo potrebné zlikvidova obrovské množstvá dreva, profitovali drevárske firmy a píly. Práve nové firmy z tohto odvetvia zaplavili všetky regióny Slovenska. Len za rok po kalamite evidoval Štatistický úrad SR nárast zamestnanosti v odvetví o vyše pätisíc nových miest.
Situácia sa však po siedmich rokoch zmenila. „Podnik vlani znížil ažbu zo 4,9 na 4,4 milióna kubických metrov v rokoch 2009 až 2010 a v tomto roku plánuje ďalší pokles na 3,8 milióna kubických metrov dreva,“ vysvetľuje pre HN Vlastimil Rezek, hovorca Lesy SR. Podľa jeho slov je za poklesom utlmenie kalamitnej ažby.
Práve na utlmenie kalamitnej ažby doplácajú malé podniky, keďže ihličnaté drevo sa stalo nedostatkovým artiklom. Čas malých podnikov zanikla úplne, čas bojuje o dostatok dreva.
„Napriek vysokým cenám ihličnatej guľatiny na pokrytie kapacity jej máme nedostatok. Takže musíme redukova výrobu, znižova počet pracovníkov,“ konštatuje Jozef Barilla, konateľ spoločnosti Tatraponk.
Kežmarská firma musela pre nedostatok dreva prepusti 10 ľudí z pôvodných 80 pracovníkov. Podľa J. Barillu sa podnik márne pokúšal kúpi čas dreva od štátnych lesov, neuspel.
„Po telefonických urgenciách na jednotlivé lesné odštepné závody nám bolo povedané, že prednostne musia plni dodávky na zmluvy podpísané podnikovým riaditeľstvom v Banskej Bystrici,“ hovorí.
Lesy SR sa bránia, že pre pokles ažby museli prehodnocova zmluvy. „Boli vyselektovaní odberatelia podľa presne stanovených kritérií a uzatvorili sa krátkodobé a strednodobé zmluvy s týmito firmami,“ konštatuje V. Rezek.
(Zdroj: Hospodárske noviny, 21.2.2012)