Jedinečný kamzík vrchovský tatranský: Žije iba v Tatranskom národnom parku a Národnom parku Nízke Tatry
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica) je jedinečný živočích, ktorý na Slovensku žije iba v Tatranskom národnom parku a v Národnom parku Nízke Tatry. Do Nízkych Tatier sa tento vzácny a endemický poddruh dostal približne v druhej polovici 20. storočia. Zámerom prenosu bolo vytvoriť záložnú populáciu pre prípad ohrozenia jeho pôvodného a prirodzeného výskytu vo Vysokých Tatrách. Kamzíky u nás možno vidieť ešte vo Veľkej Fatre a v Slovenskom raji, ale nie tatranské, lež dovezené z Álp, píše v mesačníku Poľovníctvo a Rybárstvo Pavol Lenko.
„Na území Tatier sa kamzík ako poddruh začal profilovať pravdepodobne počas ich posledného zaľadnenia. Na prvý pohľad sa tatranský kamzík nedá odlíšiť od alpského. Najväčšiu zásluhu na určení poddruhu – geografickej rasy (Rupicapra r. tatrica, Blahout 1971) mal zoológ Milíč Blahout. Ako kritériá odlišnosti použil rozmery lebiek a odlišnú farebnosť srsti.
V rokoch 1966 až 1971 kraniometricky (meraním a porovnávaním kostrových pozostatkov) spracoval 84 lebiek uhynutých kamzíkov. Poddruh neskôr potvrdili aj genetické analýzy. Práve Blahout v roku 1968 inicioval prenos tatranských kamzíkov do Nízkych Tatier. Lenže prvý pokus s premiestnením kamzíkov z Vysokých Tatier do Nízkych Tatier prebehol skôr.
V roku 1935 do oblasti Kráľovej hole. Vtedy išlo o dve dospelé kamzice a jedno mláďa. Skončil sa neúspechom, lebo obe kamzice krátko nato uhynuli a podobný osud postihol i mláďa, ktoré podľa dostupných údajov pravdepodobne ulovil rys. Fosílie kamzíkov, ktoré sa našli v Nízkych Tatrách, datované rádiouhlíkovou metódou, sú dôkazom, že i v tomto pohorí pôvodne žili. Známe sú napríklad kostrové pozostatky z Demänovskej ľadovej jaskyne (1975).
Fosílie kamzíkov sa však našli i v oblasti Choča (2004) a Muránskej planiny (2002). Výsledky datovania uvádzajú, že vzorky z Muránskej planiny majú od času nálezu mínus 8 640 rokov (± 50 r.), z Demänovskej ľadovej jaskyne mínus 5 810 rokov (± 40 r.) a z Choča mínus 4 700 rokov (± 40 r.),“ uvádza autor článku Pavol Lenko v časopise Poľovníctvo a Rybárstvo.
Zdroj: FENOMÉN: V Nízkych Tatrách žijú dva biele kamzíky, (pluska.sk)