Jedenásť slovenských agroministrov aj o konflikte aktívnych hospodárov s mladou generáciou vidiečanov z miest: Každoročne u nás zastaviame pol percenta výmery úrodnej pôdy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Známy novinár Jozef Sedlák v rozsiahlom článku v Pravde napísal, že šesť týždňov pred voľbami sa v Nitre počas výstavy Agrokomplex stretlo jedenásť ministrov pôdohospodárstva a vidieka, aby diskutovali o tom, ako dostať zo závozu slovenské poľnohospodárstvo. Bývalých politických súperov dal dovedna profesor Jozef Bíreš, poverený vedením chlebového rezortu do vymenovania novej vlády.
„Pred zrakmi poľnohospodárov, potravinárov a televíznych divákov spravodajského programu verejnoprávnej televízie :24 viedli bývalí ministri a ministerky až prekvapujúco konštruktívnu besedu o najboľavejších témach agrorezortu, ktoré sa cez jedlo a všedný život týkajú celej spoločnosti.
Slovensko nie je jedinou európskou krajinou, kde vládne nespokojnosť s poľnohospodárstvom, kvalitou potravín a bývaním na vidieku. Niektoré problémy sú spoločné pre celú EÚ, napríklad úbytok pôdy a ohrozenie jej kvality intenzívnou spriemyselnenou poľnohospodárskou výrobou, iné sú typicky slovenské.
Na vidieku sa dostávajú do konfliktu aktívni poľnohospodári s mladou generáciou vidiečanov a prisťahovalcov z miest, ktorí sem prišli za tichým a pokojným životom. Ani vzťahy medzi samotnými poľnohospodármi a rodinnými farmármi, potravinármi a obchodmi, kde prím hrajú obchodné reťazce, nie sú ideálne. Ani si to neuvedomujeme, ale prepadáme čoraz viac konzumnému spôsobu života a dôkladne podrezávame nie konár, ale strom, na ktorom sedíme,“ uviedol okrem iného autor článku.
Vzťah Slovákov k pôde je podľa neho kontroverzný. Výrečne ho opísal exminister Vladimír Chovan. „K pôde sa správame veľmi zle. Viac ako pol percenta sa každoročne zastavia. Ľahko si vyrátame, kedy Slovensko zostane bez pôdy. Najhoršie na tom je, že sa stavia na najkvalitnejších pôdach na rovinách v blízkosti diaľnic. Vytvorili sme podmienky pre developerov, nie pre poľnohospodárov.
Nestaviame sa k pôde ako k národnému bohatstvu, ale čoraz viac ju vnímame ako tovar, s ktorým sa dá výhodne kšeftovať. Ba aj komasácie pri všetkej úcte najviac pomáhajú developerom, aby sa čo najrýchlejšie dostali k pozemkom, ktoré chcú zastavať. Povedzme si, čo chceme: či poľnohospodársku pôdu, alebo stavebné pozemky.“
Link na celý článok: Čo sa stane, ak sa stretne 11 ministrov v jednej miestnosti? Možno sa povie aj pravda - Ľudia - Ekonomika - Pravda