Jeden strom na každého občana Česka. Dohliadať na to budú odborníci, podmienkou je súhlas vlastníka pozemku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia Českej republiky spúšťa nový dotačný program na podporu komunitnej výsadby stromov na verejných priestranstvách. Získať dotáciu, zasadiť stromy a zapojiť sa tak do celonárodnej iniciatívy Sadíme budúcnosť, môže prakticky každý, navyše s podporou v prepočte až 9 700 eur. Informáciu zverejnil český envirorezort na svojej webovej stránke a na Slovensku sa témou zaoberal portál Startitup.sk.
K dispozícii je celkom 3,9 milióna eur, ktoré ministerstvo vyčlenilo z rozpočtu Štátneho fondu životného prostredia. Z príspevku je možné uhradiť výdavky za sadenice, potrebný materiál i následnú starostlivosť. Cieľom je do 5 rokov vysadiť mimo lesa 10 miliónov nových stromov, za každého občana Českej republiky.
„Výsadba stromov významne prispieva k adaptácii na zmenu klímy, čistejšiemu ovzdušiu, podporuje zadržiavanie vody v krajine, znižuje eróziu pôdy. Dotačný program sme naštartovali na podporu celonárodnej iniciatívy MŽP a Nadácie Partnerstvo Sadíme budúcnosť.Medzi nami je totiž rad aktívnych spoluobčanov, ktorým nie je ľahostajné, ako rýchlo miznú stromy z okolia našich domov aj z voľnej krajiny a chcú sami priložiť ruku k dielu. Naša finančná podpora je preto mierená najmä na tieto akčné miestne komunity,“ uvádza minister životného prostredia Richard Brabec.
Nový dotačný program je postavený na dobrovoľníckej práci, má jednoduchú schému a žiadateľom finančne pokryje všetky náklady na materiál potrebný na pestovanie listnatých stromov a ich následnú starostlivosť. Na to, či sa podobného kroku dočkáme aj na Slovensku, sa Startitup opýtal hovorcu Ministerstva životného prostredia SR Tomáša Ferenčáka: „Za ministerstvo životného prostredia môžem povedať, že my skôr pracujeme na zastavovaní výrubov, pretože ochrana prírody a národných parkov má pre ministerstvo životného prostredia najvyššiu prioritu. Preto sme presadili dôležitú novelu zákona o ochrane prírody, ktorá zakazuje plošné výruby a zabezpečí adekvátnu ochranu našich najvzácnejších lokalít. Práve novela zákona o ochrane prírody prinesie po dlhých rokoch systémové riešenia a dá štátnym ochranárom reálne kompetencie chrániť vzácne lokality. Novela sprísňuje aj podmienky pre výstavbu v národných parkoch.”
Hovorca slovenského envirorezortu pre Startitup dodal, že v rámci Environmentálneho fondu je na Slovensku možné žiadať o dotáciu na podporu projektov zameraných na zlepšenie kvality ovzdušia. Ide napríklad o výsadbu zelene. Termín predloženia žiadostí je do 31. októbra 2019. Oprávnenými žiadateľmi sú obce a samosprávne kraje.
Je potrebné spomenúť, že výsadbu stromov v Česku nie je možné vykonávať úplne na vlastnú päsť. „Aj keď je funkcia stromov v prírodných ekosystémoch nezastupiteľná, a to aj v mestskej zástavbe, a výrazne ich ubúda, nemôže výsadba prebiehať úplne bez kontroly. Nielenže je potrebné zvoliť dreviny, vhodné pre dané stanovište, ale najmä v zastavaných oblastiach bývajú ochranné pásma a rad technických obmedzení,“ upozorňuje na povinnosť dodržiavať zákonné podmienky pre výsadbu riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR Petr Valdman.
Z toho dôvodu bude podľa Ministerstva životného prostredia ČR úrad požadovať, aby na podporené projekty dohliadal odborník s relevantným vzdelaním, bol spracovaný odborný posudok a zaistený súhlas vlastníka pozemku. O vysadené stromy je žiadateľ tiež povinný sa starať, a to po dobu nasledujúcich 10 rokov.