Invázia lienok
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V tomto období častejšie vidno množstvo lienok na chatách v lesoch, ale ja na fasádach panelákov.
- Veľké počty lienok nalietavajúcich na paneláky zvolenského sídliska Západ, Zlatý Potok, ale aj v centre pozorujeme posledné tri roky. Z našich osobných skúseností môžeme posúdiť, že počet lienok stále narastá. Minulý rok mi napríklad kolegovia hlásili, že u nich prezimuváva pár lienok, tento rok sa už sťažovali, pretože sa im do izieb nasťahovali desiatky, - povedala entomologička Sandra Viglášová z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.
Podobne je na tom celé Slovensko. Lienky nenalietavajú len na obrovské biele paneláky, vyhľadávajú aj nevykurované chaty a domy na okrajoch lesov. V roku 2013 na poľovníckej chate v Plášťovciach (okres Levice) objavili zimovisko s niečo cez 9-tisíc jedincami tejto lienky.
- V minulosti bola len na juhu Slovenska, no ako sa jej populácia zväčšuje, expanduje. Túto jeseň mi ju hlásia z Považia, ale aj z Kremnice, predtým najmä z východu, - dodala. Lienky, ktoré sú podľa ľudí čoraz otravnejšie, majú podľa entomologičky, pôvod v Ázii. Ide o lienku východnú, ktorá je na Slovensku nepôvodná a rozšírila sa k nám zo západne Európy, kde ju využívali v boji proti biologickým škodcom - voškám v skleníkoch. Druh sa však vymkol spod kontroly a rozšíril sa do prírody, kde sa udomácnil a rýchlo sa rozmnožuje. Najčastejšie má oranžovú farbu, počet bodiek sa pohybuje od 0 až do 19. Môže však byť aj čierna s dvoma či štyrmi bodkami.
Na jednej strane je invázna lienka užitočná, v záhradkách pomáha s voškami, na druhej strane dokáže byť nepríjemná.
- Nie je nijako nebezpečná, nepočula som o tom, že by niekoho pohrýzla alebo niečo podobné. Počas jesenného obdobia však tento hmyz vo veľkých množstvách nalietava na domy. V pôvodnej domovine takto nalietavajú na skaly, kde sa združujú predtým, ako vyhľadajú vhodné zimovisko, - vysvetlila. U nás sa vyskytujú v mestách a namiesto na skaliskách sa zhromažďujú na fasádach panelákov. Cez okná sa tlačia dnu do škár a priehlbín. - To ale ešte neznamená, že sa vám idú zazimovať v obývačke. Na prezimovanie totiž potrebujú nevykurované priestory, napríklad opustené domy, chaty, kostoly, - konkretizovala odborníčka.
Ak ich máte na parapete či na balkóne, stačí ich vymiesť metlou či pozbierať a vyniesť von. Pri hmyze, ktorý nalietava, čo sú aj lienky, je dezinsekcia zbytočná. Aby sa nedostal dnu, pomôžu skôr mechanické zábrany, napríklad sieťky.
Ázijské lienky však môžu znamenať problém aj pre naše domáce druhy, sú totiž poriadne dravé. - Štúdie v zahraničí už potvrdili, že ázijská lienka nie je schopná živiť sa len voškami, ale konzumuje, čo jej príde pod ruku, vajíčka bzdôch, motýľov, iných druhov lienok. Môže to mať nepriaznivý dopad aj na naše lienky, - potvrdila entomologička, ktorá skúma, čím sa larvy lienky východnej živia počas vegetačnej sezóny. Kým nepôvodný druh dochová viacero generácií do roka, naša lienka sedembodková či štrnásťbodková iba jednu.
S. Viglášová s kolegami pracuje v teréne, pomôcť jej však môže aj verejnosť. Na Facebooku založila stránku Lienky Slovenska, kam jej ľudia posielajú fotografie z rôznych častí krajiny. - Tak nám pomáhajú mapovať výskyt jednotlivých druhov, - vyzvala obyvateľov na spoluprácu.
Zdroj: sme.sk