Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva na tému „Agrorezort podporí tých, ktorí dbajú na verejnoprospené a mimoprodukné funkcie lesov, detaily pripravovanej vyhláky o poskytovaní podpory v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukných funkcií lesov a možnosti získania podpory“, odpovedal agentúre SITA na otázky a jeho odpovede sú zverejnené na stránke www.webnoviny.sk. Vyberáme dôležitú pasáž o legislatívnej zmene pri posudzovaní náhodnej ťažby, v ktorej je uvedené, že oprávnenosť náhodnej ťažby budú posudzovať lesné úrady aj orgány štátnej ochrany prírody.
P. Kicko: „Kalamita je zľudovený pojem pre poškodenie lesov škodlivými činiteľmi. Náhodná ťažba je taká ťažba, ktorej účelom je vykonanie preventívnych opatrení pred vznikom takýchto škôd, ako aj ťažba, ktorou sa takýmto spôsobom poškodené stromy odstraňujú, čím sa zároveň znižuje riziko premnoženia ďalších, v poškodených stromoch sa vyvíjajúcich hmyzích alebo hubových škodcov. Nejde teda o ťažbu nejakým náhodným výberom, ale ide o spracovanie poškodených stromov, teda tzv. kalamity.
Keď sa pozeráme na Nízke Tatry, všetci hovoria o masívnych výruboch. Ale to boli v skutočnosti práve tzv. kalamity a nie teda úmyselná ťažba. Lenže dnes vďaka novému zákonu vieme zabrániť tomu, aby niekto použil kalamitu ako zámienku na ťažbu. Každý hospodár musí náhodnú ťažbu vopred nahlásiť pozemkovému a lesnému odboru príslušného okresného úradu. Pracovníci okresného úradu budú môcť skontrolovať, či naozaj ide o náhodnú ťažbu.To bol v minulosti problém. Na papieri bola nejaká náhodná ťažba, ale realita bola iná a vyrúbalo sa viac stromov. Mali sme veľa takýchto podnetov, spätne sa však ťažko dokazuje, či naozaj išlo o náhodnú ťažbu. Navyše je potrebné si uvedomiť, že pre bežného občana ešte na prvý pohľad zdravý a zelený strom je už škodlivými činiteľmi napadnutý a bez jeho rýchleho ošetrenia alebo odstránenia sa škodlivý činiteľ bude rýchlo šíriť a namiesto niekoľko stromov vzniknú veľké poškodené plochy lesa, ako sme dnes toho z rôznych dôvodov svedkami.
Práve v nadväznosti na tieto uvádzané rôzne podozrenia lesníkov zo zneužívania inštitútu náhodnej ťažby, sme sa rozhodli celý systém sprísniť a zosúladiť ho aj s princípmi a postupmi ochrany druhov a biotopov podľa zákona o ochrane prírody. Podľa predkladaného návrhu sa vznik náhodnej ťažby pred jej začatím oznámi pozemkovému a lesnému odboru okresného úradu, a to najmä prostredníctvom informačného systému, o čom budú bezodkladne informovaní nielen orgány ochrany prírody, ale aj štátna ochrana prírody. Oni tiež budú môcť skontrolovať, či je náhodná ťažba oprávnená a či spracovaním kalamity nedôjde k poškodeniu cenných biotopov alebo druhov. Na základe takéhoto posúdenia sa vykonanie náhodnej ťažby bude môcť obmedziť, stanoviť podmienky jej vykonania alebo sa zakáže.“