Inšpirujte svet krátkym filmom z biosférickej rezervácie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nadviaže Slovensko na svetové úspechy v minulých rokoch? Výzva pre filmárov môže opäť v pozitívnom svetle zviditeľniť naše perly – Biosférické rezervácie Slovenský Kras, Poľana, Tatry a Východné Karpaty.
Vzťah k regiónu, lásku ku krajine, kreativitu a umelecké cítenie majú šancu ukázať profesionálni či amatérski filmári, ktorí sa tvorbou krátkeho filmu z biosférickej rezervácie zapoja do jedného z článkov kampane #ProudToShare. Medzinárodná kampaň vyhlásená pod hlavičkou organizácie UNESCO, je
venovaná prezentácii prírodných, kultúrnych hodnôt a aktivít v 669 biosférických rezerváciách v 120 krajinách sveta. Biosférické rezervácie sú územia, ktoré sú príkladom dobrej praxe vo vzťahu využívania krajiny človekom a zachovávaním prírodných a kultúrnych hodnôt. Tieto modelové územia prezentujú rovnováhu života ľudí a prírody a napĺňajú tak myšlienku udržateľného života. Medzinárodný výbor Programu Človek a biosféra v týchto dňoch po celom svete vyzýva ľudí vo všetkých biosférických rezerváciách sveta, ktorí radi pozorujú svet cez kameru a vedia tak zachytiť zaujímavé momenty zo života.
Hľadá sa 1-minútový film, ktorým bude autor pútavo prezentovať svoju biosférickú rezerváciu. Dvadsať najlepších filmov z celého sveta odprezentujú v júli 2018 v New Yorku v rámci kongresu Fórum politikov na vysokej úrovni 2018.
Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou komisiou UNESCO spustila výzvu, krátke spoty zo štyroch biosférických rezervácií: Poľana, Vysoké Tatry, Východné Karpaty a Slovenský Kras treba zaslať do 23. marca 2018 na príslušnú správu biosférickej rezervácie. Bližšie špecifiká
krátkeho filmu ako aj podmienky výzvy nájdete na www.chkopolana.eu alebo na facebookovej stránke Biosphere Reserve Polana. Výzva je súčasťou medzinárodnej kampane #ProudToShare pod hlavičkou UNESCO, ktorá je aktívna prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Jej poslaním je prezentácia prírodných, kultúrnych hodnôt a aktivít v biosférických rezerváciách v 120 krajinách na celom svete.
Napríklad Poľana už mala šancu dokázať, že je jednotkou v sieti 669 biosférických rezervácií vo svete ocenením Michaela Batissa za najlepší manažment biosférickej rezervácie. Film Poľana (2016) autorov Ľ. Viluda a I. Kršiak získal ocenenie na viacerých medzinárodných filmových festivaloch a medzi iným aj v Los Angeles. Dokážme to opäť našou tvorivosťou, zapálením a pokorou, ktorá ukáže našu lásku k svojmu kraju a úctu k dedičstvu predkov a zachovávanie tradícií a prírodného bohatstva.