IEP: Minimálne 70 percentná lesná pokrývka zadrží o 25 percent viac povrchovej vody
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ochrana lesov a zalesňovanie sú nevyhnutnými adaptačnými opatreniami proti extrémnym zrážkam. Niektoré účinné adaptačné opatrenia zahŕňajú dažďové záhrady, úložné bloky, odvodňovacie priekopy, zelené strechy a vegetáciu v meste alebo retenčné jazierka. Vyplýva to z analýzy Vedúci! Horia obce!, ktorú publikoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Informáciu zverejnila agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
Lesy zohrávajú dôležitú úlohu pri zadržiavaní vody a znižovaní povrchového odtoku. Tie, ktoré sú znehodnotené a odlesnené, zadržiavajú podľa analytikov nižší objem vody. Extrémne zrážky tak môžu v takýchto lesoch zmyť pôdu a spôsobiť záplavy.
Zníženie povrchového odtoku sa prejavuje až vtedy, keď je lesná pokrývka v malých čiastkových povodiach vyššia ako 30 percent. „Okrem toho zadržiavanie povrchovej vody v lesoch je o 25 percent vyššie, keď sa lesná pokrývka zvýši na najmenej 70 percent," uviedli podľa TASR analytici z IEP.
Remízky a biopásy na poliach podľa nich zachytávajú vodu a spomaľujú povrchový odtok. Remízky listnatých stromov umiestnené na spásaných pozemkoch môžu znížiť riziko záplav.
Stromy a zelené strechy v mestách zvyšujú schopnosť akumulácie vody a tým znižujú povrchový odtok. „V dôsledku klimatických zmien sa intenzita zrážok zvýši, a tak sa podľa mníchovskej štúdie regulačný potenciál vegetácie a zelených striech znižuje, keďže sú ich kapacity na zadržiavanie vody obmedzené," dodal IEP.
Link na celý článok: Ochrana lesa a zalesňovanie sú nevyhnutnými opatreniami proti zrážkam (teraz.sk)