Hydrológ pre Pravdu o význame dažďovej vody v krajine: Fatamorganizujeme o dekarbonizácii priemyslu, no niektoré rozhodnutia máme pomýlené
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Storočné zrážky, o ktorých sa hovorí v súvislosti so zvýšenou hladinou rieky Dunaj a povodňami, sa môžu opakovať každým rokom, hovorí hydrológ a ekológ Michal Kravčík. Je za tým zmena klímy, priemyslom poškodená krajina no aj zanedbané vodné hospodárstvo. Príčinu problému treba podľa neho hľadať aj v tom, že dažďovú vodu berieme ako odpad a nezadržiavame ju v krajine. Rozhovor s M. Kravčíkom publikoval denník Pravda. Vyberáme z neho dve otázky a odpovede a pod článkom nájdete odkaz na celé interview.
V čom môžu byť tieto povodne horšie, ako boli tie naposledy a ktoré obce alebo lokality Slovenska na to najviac doplatia?
„Z analýz a výskumov, ktoré sme robili ešte v 90. rokoch, vychádza to, že sa mení distribúcia zrážok na Slovensku. V horských oblastiach viac a intenzívnejšie prší ako v minulosti a v nížinách menej. Z tohto pohľadu je to veľké riziko z hľadiska celej ekonomiky. Napríklad aj tým, že na Východoslovenskej alebo Podunajskej nížine poklesávajú zrážky, neprší, je sucho a potom náhle prídu prívalové dažde.
Keby napríklad všetka tá dažďová voda, ktorá teraz odteká, ostala v lesoch, ročne by sa zvýšili prírastky drevnej hmoty o 2,6 milióna kubíkov dreva. Voda v krajine musí pulzovať. Dá sa dokonca skalkulovať, koľko uhlíka by sa prostredníctvom zvýšenej fotosyntézy uložilo do krajiny. Fatamorganizujeme o dekarbonizácii priemyslu, no niektoré rozhodnutia máme pomýlené.“
Čo je teda príčinou opakujúcich sa povodní?
„Tento jav nie je prirodzený, je spôsobený človekom. Bežne hovoríme o tom, že to je dôsledok klimatickej zmeny. Dlhodobo, minimálne od čias priemyselnej revolúcie, sme spriemyselňovali krajinu a vysušovali ju. Mení sa teplotný režim krajiny a s tým súvisiaca zvyšujúca sa produkcia tepla do atmosféry. Výsledkom je neuveriteľná koncentrácia zrážok, vertikálnych mrakov na menších plochách, a z toho vyplývajúce takzvané dažďové bomby a katastrofálne povodne.
Sledoval som, ako sa pohyboval tento mrak nad bavorsko-švajčiarskom pomedzím aj kvôli tomu, že v poslednom období dosť intenzívne komunikujeme s ľuďmi, ktorí sa venujú riešeniu klímy v Bavorsku. Je tam veľmi nebezpečný trend, ktorý sa môže opakovať. Keď vychádzame zo štatistiky, storočné zrážky sa môžu opakovať už pomaly každým rokom. My sme tiež toto zažili, prvýkrát som si to uvedomili už v roku 1997.“
Link na celý článok: Hydrológ: Storočné zrážky sa môžu opakovať každým rokom, naše vodné hospodárstvo je v hlbokej kríze - Domáce - Správy - Pravda