Húževnaté hucule
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Osem huculských koní využívajú lesníci Štátnych lesov TANAP-u pri každodenných pochôdzkach po lese, vynáške krmiva či lapačov na podkôrny hmyz. Raz ročne prechádzajú tieto húževnaté, nenáročné kone veterinárnou kontrolou.
Dnes ich zdravotný stav preveroval v Tatranskej Javorine veterinárny
lekár Jaroslav Želonka.
"Hucule využívame v zimnom období na rozvoz krmiva ku kàmnym
zariadeniam, v lete najmä pri obchôdzkach po lese, na rozvoz sadeníc,
žrdí či feromónových lapačov na podkôrny hmyz," uviedol pre TASR
¼uboš Fabian z ochranného obvodu Štrbské Pleso.
O hucule sa v TANAP-e starajú piati lesníci v ochranných obvodoch Oravice, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Podspády a Tatranská javorina. "Kam neprejde auto, dostane sa kôň. Raz sme takto vynášali na chatu dvanás matracov do postelí, takmer ho spoza nich nebolo vidie," zaspomínal lesník Vlado Bobula z Tatranskej Javoriny. Dodal, že hucule sú horské kone, zvyknuté na chodníky v skalných sutinách a zrázoch. Kobylka Diva, o ktorú sa stará šes rokov, bola s nákladom až pod Žabími plesami či pod Kriváňom.
Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú členom Zväzu chovateľov koní na Slovensku (ZCHKS), sa podujali na záchranu a zachovanie hucula ako jedinečného autochtónneho plemena koní na Slovensku. Je to horské plemeno Karpát. Na svete žije v súčasnosti asi 1600 chovných kobýl a 214 plemenných žrebcov. Najviac ich je v Poľsku (860 kobýl a 150 žrebcov). Vyskytuje sa však aj v Čechách, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku, Rakúsku, Nemecku a ďalších krajinách. Na Slovensku žije v súčasnosti 112 chovných kobýl a 12 plemenných žrebcov a ich celkový počet prevyšuje 200 jedincov.
Veľký význam má zachovanie kvality genofondu hucula, čo sa na Slovensku darí. Plemenný žrebec Goral z ochranného obvodu Oravice ŠL TANAP-u získal v tomto roku pätnásty titul európskeho šampióna.
(zdroj TASR)