Húsenice mníšky veľkohlavej, ktorá sa má tento rok premnožiť, sú pre človeka nebezpečné
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vedeli ste, že mníška veľkohlavá, ktorá je v súčasnosti rozšírená v celej Európe (okrem severských štátov), v severnej Afrike a naprieč Áziou sa tiahne jej výskyt do východnej Číny a Japonska, bola v 19. storočí dovezená do USA so zámerom skrížiť enormne vitálne jedince mníšky veľkohlavej s priadkou morušovou, ktorá sa v tej dobe v Amerike hojne chovala na produkciu hodvábu, ale v chovoch často hynula? Skrížením týchto dvoch druhov mal byť získaný nový, veľmi odolný druh, ktorý by zabezpečil produkciu hodvábu pri menších nákladoch. Mníška ale uletela z laboratórií do voľnej prírody, v ktorej našla vhodné podmienky pre svoj život. Začala sa šíriť a spôsobovať katastrofálne škody.
Tieto zaujímavosti a užitočné informácie o bionómii mníšky veľkohlavej, jej hostiteľských rastlinách, premnožení a spôsobe poškodzovania stromov spracovali odborníci z Lesníckej ochranárskej služby Národného lesníckeho centra. Link zverejňujeme pod článkom.
V súvislosti s očakávaným premnožením mníšky veľkohlavej v niektorých častiach Slovenska v tomto roku, o ktorom už Lesnícka ochranárska služba verejnosť informovala, si zaslúži pozornosť informácia o tom, že húsenice mníšky veľkohlavej sú pre človeka nebezpečné. Ich krehké chĺpky sa ľahko lámu a po zabodnutí do pokožky môžu vyvolávať silné alergické reakcie a následné dýchacie problémy. Reakcie sú silnejšie u malých detí a u ľudí alergických na takéto vnemy.
Okraje dedín a miest, susediace s lesom, v ktorom sa premnožili húsenice mníšky veľkohlavej, zažívajú totiž často inváziu húseníc do záhrad, sadov, detských ihrísk, parkov alebo dvorov.