Hrádzky stále kameňom sváru
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Najvyšší kontrolný úrad na jar preveroval výstavbu hrádzok v necelej päťdesiatke obcí a na úrade vlády, ktorý im na opatrenia poslal peniaze.
V záverečnom protokole obvinil firmu Ecostav, ktorú si na stavbu hrádzok vybrali vo viacerých dedinách, že sa na nich obohatila.
Kontrolóri našli viacero nezrovnalostí medzi faktúrami a zoznamom zrealizovaných prác. Do štyroch obcí vrátane Krivian mal Ecostav poslať identické účtovné doklady - čiže kópie z rovnakých originálov pokladničných blokov či zoznamov výplat. Pre NKÚ to teda vyzerá, že si jednu a tú istú vec vyúčtovali hneď u štyroch starostov.
„Uplatnením výdavkov na základe rovnakých dokladov v štyroch rôznych obciach bolo dodávateľovi umožnené bezdôvodné obohatenie o 32 181,17 eura," píšu kontrolóri.
NKÚ našiel aj ďalšie pochybenia. V Krivanoch mal Ecostav vybrať predseda komisie, ktorého si firma neskôr platila ako koordinátora stavieb, v Hranovnici a Svinici sa objavila rovnaká faktúra za viac ako šesťtisíc eur. Mala dokonca to isté číslo a dátum vystavenia. To podľa NKÚ vyvoláva podozrenie zo spáchania trestného činu, ktoré už oznámili na prokuratúre v Čadci.
Hrádzky u nás popularizoval Michal Kravčík, ktorého si vtedajšia premiérka Iveta Radičová vybrala, aby projekt koordinoval. Nové vedenie Úradu vlády na čele s Ficovým nominantom Igorom Federičom nešetrí kritikou. „Sme znepokojení preukázanými závažnými pochybeniami tak zo strany bývalého vedenia Úradu vlády, ako aj bývalého splnomocnenca," reagovalo na kontrolu.
Súčasný Úrad vlády ukazuje aj na to, že Ecostav v prvej fáze vyhral súťaž hneď v šiestich obciach a z prvého balíka dotácií vo výške 600-tisíceur si ukrojil štvrtinu. Neskôr dala Radičovej vláda na stavbu hrádzok niekoľko desiatok miliónov eur. Vtedy už Ecostav také množstvo zákaziek nezískal, podľa šéfa firmy Pavla Šutého realizoval asi päť percent stavieb.
Ecostav sponzoroval aj niektoré konferencie na tému protipovodňových opatrení vtedajšieho vládneho splnomocnenca Kravčíka.
Starostovia pripomínajú, že na začiatku projektu hrádzok s nimi na Slovensku nemal takmer nikto žiadne skúsenosti. Ecostav áno. „Chceli sme ísť cez odborníkov, veď to je logické," hovorí Ján Šejirman starosta dedinky Krivany na východnom Slovensku, ktorý si hrádzky nemôže vynachváliť.
Šéf Ecostavu priznáva, že chyby sa stať mohli. „No ak sa aj do vyúčtovania dostali rovnaké účtovné doklady výdavkov, nebolo to za účelom obohatenia sa," vraví. Všetky práce, ktoré fakturovali, vraj v každej obci spravili v plnom rozsahu.
Spätne našiel rovnakú faktúru z Hranovnice a Svinice. „Musí mezistiť, ako k tomu došlo, no aj keď to robili účtovníčky, zodpovednosť preberám ja."
Bývalému koordinátorovi projektu Michalovi Kravčíkovi sa nepáči, že sa NKÚ nezaujímal o celkové ušetrené náklady. Hovorí, že kým pri hrádzkach firmy nemohli prekročiť cenu štyri eurá za kubický meter zádržného opatrenia, napríklad pri stavbe suchých poldrov je táto cena bežne až 15 eur.
P. Šutého považuje za jedného z najväčších odborníkov u nás a za obvineniami vidí jeho kriminalizáciu. „Robí dobré a lacné veci v prospech Slovenska," povedal M. Kravčík. „Navyše ich urobil až tak dobre, že bránia predražovaniu vodohospodárskych projektov, čo je predmetom sváru odvtedy, keď odporcovia hrádzok zistili, že vážne obmedzujú obohacovanie sa na predražených projektoch."
(Zdroj:KORZÁR, košický denník, 13.9.2014)