HN: Kalamita je príležitosť a výzva pre lesníkov a spracovateľov dreva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Chradnutie lesov spolu s lykožrútovou kalamitou so sebou v posledných rokoch priniesli do českého lesníctva a spracovania dreva zásadné zmeny. Ťažba dreva výrazne vzrástla a Česko sa dostalo na popredné priečky vývozcov surového dreva. Hlavne vďaka daždivému počasiu sa situácia v lesoch začala vlani pomaly stabilizovať. Podľa Vojtecha Dorňáka, konateľa firmy Kloboucká lesní, je to unikátna príležitosť a výzva pre lesníkov, aby nanovo nastavili podobu lesa pre budúce generácie.
"Cieľom je pestovanie trvalo udržateľného lesa, ktorý plní nielen všetky ekologické, ale zároveň aj produkčné funkcie," hovorí V. Dorňák. To znamená takého, ktorý bude mať stále výnosy a bude menej ohrozený zmenami klímy a kalamitami, akou je v súčasnosti tá lykožrútová. Toto je úvod rozhovoru s Vojtechom Dorňákom, ktorý včera zverejnili Hospodářské noviny. Článok bol publikovaný v špeciálnej prílohe HN Zemědělství a lesnictví. Na portáli Lesmedium.sk publikujeme záver interview a link na celý článok.
HN: Keď si vezmeme všetky články lesnícko-drevárskeho sektora, kto najviac ovplyvňuje, aby sa v lese hospodárilo udržateľne?
„V zásade to musí byť spoločný záujem všetkých účastníkov, inak to nemôže fungovať. Najväčší vplyv má bezpochyby vlastník lesa, s následnou podporou tuzemského spracovateľského priemyslu a regionálnym dopytom zákazníkov.“
HN: Kvôli lykožrútovi je teraz ale príležitosť k zmene v prístupe k lesom, nie?
„Áno, sme na rázcestí. Pred nami je jedinečná výzva pre lesníkov a spracovateľov dreva, ktorá sa už nemusí opakovať. Zvlášť, keď celosvetová spotreba dreva rastie. Na jednej strane by bolo jednoduché povedať: odbyt smreka ide stále, vysadíme všade smrek a budeme sa k lesu správať ako k plantáži. Na druhú stranu je zložitejšie prispôsobiť celý priemysel prirodzene udržateľnému lesu. Jednoduché riešenie ale nemusí byť to správne. Je pred nami ešte veľa práce, aby sa nám podarilo prepojiť výrobky z udržateľného lesa s dopytom verejnosti.“