Hladina Štrbského plesa výrazne stúpla: Štátne lesy TANAP-u predstavili tri riešenia problému
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Hladina Štrbského plesa vo Vysokých Tatrách výraznejšie stúpla ešte vlani počas jesene. Voda z jazera ohrozuje pivnice hotelov v jeho okolí a zaplavuje chodníky v juhovýchodnej a západnej časti. Návštevníci sa už okolo plesa nemôžu prechádzať tak, ako boli zvyknutí. Riešenia hľadajú viaceré subjekty, zatiaľ však nepadlo žiadne definitívne. Informuje o tom Slovenská tlačová agentúra SITA na internetovej stránke WebNoviny.sk.
Pavol Kráľ, ktorý pôsobí ako ekológ na ochrannom obvode Štrbské Pleso Štátnych lesov Tatranského národného parku, poukázal na to, že nejde o prvú takúto situáciu. „V minulosti tam bol prirodzený odtok. Keď stúpla hladina, voda pretekala, ako je to u každého jazera, cez odtokový potôčik do terénu. Ten bol dokonca nakreslený ešte na niektorých rakúskych mapách. Potom prišla koncom 19. storočia výstavba budov, postavili tam cesty, trate zubačky a električky. V podstate znemožnili vode, aby pretekala, pretože zvýšili hrádzu,“ vysvetlil na portáli WebNoviny.sk P. Kráľ.
V snahe zabrániť zaplavovaniu budov tak vybudovali umelý odtokový kanál, ktorý bol neskôr napojený na verejnú kanalizáciu. Ako povedal ekológ, fungoval však len určité obdobie a potom sa oň prestali starať, voda, sediment a rastliny to upchali. V roku 1991 nastal rovnaký problém, akému čelí pleso v súčasnosti. Vodná hladina stúpla a zaplavovala pivničné priestory v bývalom liečebnom dome Solisko. Kanál sa vtedy podarilo spriechodniť za pomoci potápača. „Vodná hladina potom klesla a niekoľko rokov bol pokoj,“ skonštatoval podľa SITA P. Kráľ zo Štátnych lesov TANAP-u.
Samotný pozemok, na ktorom leží Štrbské pleso, a tým pádom aj vodu v ňom spravujú Štátne lesy TANAP-u. Ako ale vysvetlili, nie sú správcom v zmysle spravovania drobných vodných tokov so všetkými povinnosťami a kompetenciami. „Ak hovoríme o riešeniach, v prvom rade treba povedať, že ide o prírodný stav a zároveň lokalitu v piatom stupni ochrany prírody. Nemôžeme len tak vziať hadicu, odčerpávať vodu a niekam ju liať,“ uviedol Peter Spitzkopf, vedúci odboru prác celospoločenského významu ŠL TANAPu.
Štátne lesy zároveň tvrdia, že opakovane predstavili na viacerých stretnutiach tri možné riešenia problému. Prvým je spomínané opätovné spriechodnenie vyše storočného umelého odtoku, aby mohla odtiecť príliš zdvihnutá vodná hladina. Nie je však možné.
„Podľa informácií z pracovného stretnutia z 31. mája tohto roka na Okresnom úrade v Poprade vo veci zvýšenej hladiny Štrbského plesa nesúhlasila Podtatranská vodárenská spoločnosť, a. s., Poprad, ako vlastník splaškovej kanalizácie a vlastník Čistiarne odpadových vôd v Poprade-Matejovciach, aby sa voda z plesa vypúšťala do splaškovej kanalizácie, ako tomu bolo predtým. Čistiareň by podľa záznamu taký nápor už nezvládla,“ uviedli podľa agentúry SITA Štátne lesy TANAP-u.
Link na celý článok na portáli WebNoviny.sk: