Hľadajú príčiny žltnutia smrečín
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Odborníci skúmajú príčiny a hľadajú riešenie vymierania smrekových porastov. Na 100-hektárovom modeli skúmajú aj netradičné metódy obnovy lesov.
Smrekové porasty na Slovensku sú poškodené a odumierajú. Upozornila na to Rada združení vlastníkov neštátnych lesov. Situácia v kysuckých a oravských smrekových lesoch je obzvláš dramatická, v niektorých častiach Kysúc vymierajú celé smrekové spoločenstvá. Zvláš výrazné je to v okolí Starej a Novej Bystrice.
Do konca budúceho roku potrvá štvorročný projekt rekonštrukcie nepôvodných lesných spoločenstiev, ohrozených zmenou prírodných podmienok. Jeho garantom je Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene.
Projekt sa zaoberá tzv. fenoménom žltnutia smrečín a zameriava sa na problém a hľadanie riešení komplexne. „Ide o súbor príčin, ktoré tento stav spôsobujú. Hlavnými sú klimatické zmeny, vplyv imisií, podkôrneho hmyzu, patogénnych húb a ďalších faktorov,“ povedal vedecký sekretár Národného lesníckeho centra Jaroslav Jankovič.
Vedcom pomáha satelit
„Našou snahou je stanovi modely hospodárenia pre lesné porasty s rôznym stupňom hynutia,“ povedal koordinátor projektu Vladimír Šebeň. Dodal, že pri posúdení stavu smrečín im výrazne pomáhajú aj satelitné snímky. Rozsah hynutia smrečín tak môžu porovnáva v presných časových odstupoch.
Skúmajú aj netradičné metódy
Sledované územie na Kysuciach tvorí plochu asi 180–tisíc a na Orave 74–tisíc hektárov. Riešitelia projektu si vytvorili aj modelovú situáciu na ploche asi 100 hektárov a skúmajú tiež možnosti netradičných metód pri obnove smrečín. Je to napríklad využitie pôdnych kondicionérov či organických hnojív.
(zdroj: SME)