Hasičský a záchranný zbor o spaľovaní suchého dreva: Vyšší výkon kotlov a nižšia emisia oxidov uhlíka
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Spaľovaním mokrého, čerstvého či impregnovaného dreva vzniká decht a klesá výkonnosť kotlov na tuhé palivo. Vrstvu dechtu hrubšiu ako tri milimetre by mal používateľ kotla odstrániť. Hasičský a záchranný zbor SR o tom informoval vo svojom preventívno-výchovnom materiáli k vykurovacej sezóne, napísala agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
Drevo by podľa hasičov malo mať vlhkosť v rozmedzí od 15 do 20 percent. „Výsledkom spaľovania vyzretého, vzduchom sušeného dreva je vyšší výkon a nižšia emisia CO a CO2 v porovnaní s mäkkými druhmi dreva alebo s mokrým a čerstvo narezaným tvrdým drevom. Drevo by sa malo správne sušiť (zrieť) na vzduchu po obdobie minimálne šiestich mesiacov," uviedli hasiči v materiáli.
Úroveň vlhkosti sa dá podľa nich vyskúšať priložením dreva do kotla či kachlí s veľkou vrstvou žeravých uhlíkov. Ak drevo začne počas jednej minúty horieť na viac ako jednej strane, je dostatočne presušené a vhodné na spaľovanie. Ak prská, syčí a černie, je mokré a nemalo by sa na kúrenie podľa hasičov používať.
Link na celý článok: Radíme: Spaľovaním mokrého dreva vzniká decht a klesá výkonnosť kotlov