Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má existenčné problémy. Kvôli ochranárom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pred dvoma týždňami som sa stretol s predsedami troch urbárov, ktorých podielnici vlastnia pôdu vo Vrátnej doline pri Terchovej v Malej Fatre. Hovorili, že vo Vrátnej bolo až osem salašov. Pastieri pásli na okolitých holiach osem čried oviec, z ktorých každá mala po 700 kusov. V súčasnosti je vo Vrátnej jediný salaš s ovcami a aj ten má existenčné problémy. Kvôli ochranárom.
„Naša farma, ktorá hospodári výlučne v národnom parku priamo vo Vrátnej doline, si v decembri 2020 podala na okresný úrad životného prostredia žiadosť na pasenie. Všetky činnosti podliehajú povoleniu, dokonca aj na preháňanie oviec po štátnej ceste, ktorá je v národnom parku, musíte mať súhlas ochranárov. Také máme zákony.
Všetky naše pozemky sú zaradené do NATURA 2000 a sú zároveň v národnom parku. Od mája 2021, kedy sme mali možnosť nahliadnuť na okresnom úrade do spisu, kde bolo stanovisko Správy Národného parku Malá Fatra, nevieme, či máme plakať alebo sa smiať. Ochranári nám podmienili pasenie v 17. bodoch! A v minimalne štyroch obmedzujú pasenie tak, že je existenčne nemožné pokračovať v našej snahe o návrat ovečiek a kravičiek na lúky a pasienky do Vrátnej doliny.
Neverte prosím ochranárom, že presun Vašich pozemkov do NATURA 2000 Vaše pozemky nijako neobmedzí. My sme jasným prikladom, kedy nám ochranári obmedzujú pasenie tak, že je ekonomicky nemožné obhospodarovať svoje pozemky. Jeden príklad za všetky - na území veľkom cca 200 ha nám dovolili pásť maximalne 150 ks oviec a to na maximálne 14 dní počas celého roka.
Stanovisko dáme k dispozícii každému, kto si o to požiada. O konaní sme už informovali aj predsedu Výboru Národnej rady SR pre poľnohospodárstvo Jaroslava Karahutu a veríme že to bude riešiť,“ uvádza sa v aktuálnom statuse na stránke Farmy Vrátna na sociálnej sieti.
Niet sa čo čudovať, že vlastníci pôdy v Národnom parku Malá Fatra, v ktorom je z celého územia, presahujúceho 20 000 hektárov takmer 85 percent v súkromnom vlastníctve, spoločne s ÚNIOU regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska označili projekt Prírodného parku Krivánska Malá Fatra ako pilotný a sú odhodlaní dotiahnuť úsilie o jeho vyhlásenie do úspešného konca.
Jozef Marko