Glosa: Tlak laickej verejnosti a odborné poznatky lesníckej vedy a praxe
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Viete si predstaviť, že lekári začnú operovať a predpisovať lieky podľa pocitov a želaní pacientov? Že by sudcovia vynášali rozsudky a ohýbali paragrafy podľa toho, či má v súdnej sieni viac priaznivcov žalobca alebo obžalovaný? Aby učitelia prispôsobili učivo v jednotlivých predmetoch podľa toho, čo sa v ňom najviac páči rodičom žiakov? Asi nie, však? Azda sa vám nebude zdať uletená paralela s tým, akému tlaku je v súčasnosti vystavené lesníctvo na Slovensku.
Jeho spoločným menovateľom je, že sa má orientovať v ďalšom vývoji podľa toho, čo si želá laická verejnosť. Pritom lesnícka veda patrí medzi najprepracovanejšie vedné disciplíny a lesnícka prax už stáročia aplikuje odborné poznatky a skúsenosti. Výsledkom je trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov a ich rastúca výmera u nás napriek tomu, že malá skupina ekoaktivistov vytrvalo presviedča prostredníctvom masmédií verejnosť o tom, že slovenské lesy sú drancované a v našej krajine ubúdajú.
Už niekoľko generácií lesníkov úspešne obnovuje slovenské lesy. Ak niekomu vyhovuje zdôrazňovať iba to, že niekedy vo svojej práci urobia aj chyby a ak sú takíto „neomylní“ kritici lesníkov braní v spoločnosti vážne, tak sa nemožno čudovať tomu, že jedna z rešpektovaných lesníckych autorít u nás, Jozef Jendruch - riaditeľ spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej lesy Spišského biskupstva, v ankete nášho časopisu LES & Letokruhy k Programovému vyhláseniu Vlády Slovenskej republiky zdôrazňuje, že jedným z najdôležitejších bodov dokumentu, ktorý cirkevní lesníci podporujú je: „Smerovanie lesníctva musí byť založené na poznatkoch vedy a praxe, nie na základe „tlaku verejnosti.“
Jozef Marko