Glosa: Prečo ochranári súhlasili s výstavbou vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese a prečo to nikoho nezaujíma?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Koncom roka 2020 bola dokončená a skolaudovaná vyhliadková veža na Štrbskom Plese. Táto stavba už počas toho, ako rástla, vzbudila mimoriadnu pozornosť širokej verejnosti. V masmédiách aj na sociálnych sieťach sa objavili mnohé kontroverzné reakcie. Ľudia boli a stále sú vo všeobecnosti architektúrou a monumentálnosťou tejto stavby v prostredí, do ktorého bola podľa viacerých názorov bezohľadne zasadená, veľmi zaskočení. Jej umiestnenie vyvolalo otázky, aké stanoviská k projektu vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese dali štátne orgány a odborné organizácie ochrany prírody a umožnili tak jej výstavbu v najstaršom národnom parku u nás.
Z dobre informovaného zdroja sme získali informácie o tom, že na Štrbskom Plese doteraz vždy platilo, že na tomto náštevnícky najexponovanejšom mieste Vysokých Tatier nebola nikdy povolená žiadna stavba bez súhlasu štátneho orgánu ochrany prírody. Máme overené, že to platí aj v prípade vyhliadkovej veže. Počas celého obdobia od prezentovania prvotného zámeru výstavby veže investorom až po kolaudáciu stavby nepredložili odbory starostlivosti o životné prostredie okresných úradov v Prešove a v Poprade nesúhlasné stanoviská k umiestneniu a výstavbe tejto veže.
Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Poprade v rámci konania o dodatočnom povolení zmeny stavby v stanovisku z januára tohto roka uviedol, že Štátna ochrana prírody SR, Správa TANAP-u v rámci procesu schvaľovania územného plánu obce vydala súhlasné stanovisko k umiestneniu stavby vyhliadkovej veže v tomto krajinnom priestore. Toto stanovisko tvorilo odborný podklad pre vydanie rozhodnutia príslušného orgánu ochrany prírody a krajiny, ktorým je okresný úrad v sídle kraja, teda Okresný úrad Prešov.
Pre úplnosť treba uviesť, že v súlade so zákonom sa k návrhu územného plánu vyjadroval Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove a k vydaniu územného a stavebného povolenia Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Poprade. Potvrdzujú to písomnosti, ktorými disponuje príslušný stavebný úrad.
Na záver ešte jeden podstatný fakt. Podľa zákona je stavebný úrad povinný vydať územné rozhodnutie a stavebné povolenie, ak stavebník predloží v konaní všetky zákonom určené záväzné stanoviská a vyjadrenia dotknutých orgánov a inštitúcií a stavba je v súlade s platným územným plánom obce. Stavebný úrad teda nemá inú možnosť ako stavbu povoliť. Prečo v prípade výstavby vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese svoje možnosti a zákonné právomoci nevyužili iné štátne orgány? A prečo to nezaujíma tých, ktorí povyšujú ochranu prírody nad všetko ostatné...?!
Jozef Marko