Glosa: O podrážaní kolien medzi lesnými robotníkmi, ich nejednotnosti a všeličom inom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po tom, ako sme na portáli Lesmedium.sk publikovali úryvok z diskusie na sociálnej sieti o tom, že lesných robotníkov sa nikto nezastane, rozprúdila sa pod zdieľaným článkom na facebookovej stránke LES & Letokruhy zaujímavá debata.
Znalci pomerov v lesnom hospodárstve, súťažení a zadávaní zákaziek, nastavovaní cien a kvalite vykonaných prác v ťažbovej činnosti sa napríklad vyjadrili, že jednou z hlavných príčin toho, za aké ceny lesní robotníci robia, je ich nejednotnosť, nesúdržnosť a to, že sa nedokážu zastať ani samých seba.
„Ak je niekde na lesnej správe alebo závode určitý počet partií, ktoré pre nich vykonávajú práce, mali by sa v prvom rade oni dohodnúť medzi sebou a určiť si cenník prác a minimálnu cenu, za ktorú môžu vykonávať práce. A potom v týchto cenách poskytovať svoje služby.
Lenže na našom krásnom Slovensku je to tak, že vždy sa nájde jedna alebo aj viacej skupín poskytovateľov služieb, ktoré dajú čo najnižšie ceny oproti ostatným, len aby dostali zákazku. Potom robia za také ceny, ako si vybrali, v snahe získať robotu...“ napísal jeden z diskutérov a vyslúžil si súhlas ďalších, ktorí sa zapojili do debaty. Tí sa zhodli na tom, že pokiaľ si budú takto ťažbári podrážať nohy a prebíjať si ceny, tak sa nedostanú nikam.
Na súčasnej pozícii lesných robotníkov v ťažbe dreva, ale aj v pestovnej činnosti podľa niektorých názorov nesie svoj podiel aj outsourcing v štátnom podniku LESY SR, teda vyčlenenie služieb a prác do externého prostredia. Štátni lesníci totiž nemohli lesným robotníkom po prechode na živnosť garantovať prácu tak, ako im pôvodne sľubovali. O práci pre nich a cenách, za ktorú ju vykonávajú, častokrát rozhodujú podnikatelia, dominantní v poskytovaní služieb pre štátne lesy.
Jozef Marko