Prihlásiť

Glosa: Moje skúsenosti s vlkmi. Ich reguláciou by vypadli z populácie kríženci, ktorí sú menej ostražití a plachí

Nie som a ani sa nikdy nebudem považovať za odborníka na vlkov. Celú lesnícku a poľovnícku prax som však prežil v revíroch, v ktorých sa vlci vždy nachádzali. Myslím preto, že sa môžem o svoje skúsenosti podeliť s inými kolegami lesníkmi a poľovníkmi.

Doporučený Na zasneženej Muránskej planine Foto: Ing. Marek Nosko Na zasneženej Muránskej planine

Vlk je jednoznačne najplachejšie zviera v lese. Potom nasleduje rys a líška. Ostatné zvieratá sú omnoho menej plaché, hlavne keď sú vo väčšej skupine. Najmenšiu plachosť podľa mojich skúseností v prírode prejavuje medveď. Najmä, keď ide o dospelého, a tým aj dosť veľkého jedinca, predovšetkým samca.

Všetky zvieratá sa pohybujú radšej po priechodnejšom teréne ako po zlámanom a vyvrátenom lese. Je jedno, či ide o dravcov alebo bylinožravcov. Preto často stretávame divo žijúcu zver na lúkach, pasienkoch, prípadne na lesných cestách a chodníkoch. Článok píšem v prvom rade ako reakciu na niektoré vyjadrenia o love vlkov z úst „odborníkov“.

Prečo sa na názor neopýtajú chovateľov oviec a kôz? Asi by dostali odpoveď, že v porovnaní s vlkom je medveď ďaleko menším zlom. Medveď, dokonca aj dva, ulovili v elektrickom oplôtku jednu, alebo dve ovce a tie skonzumovali. Naproti tomu vlci, ak vniknú do košiara alebo pasúceho sa stáda, útočia dovtedy, kým sa niečo hýbe. Mnoho oviec pritom len dohryzú, porania a rozoženú. Urobia preto chovateľom oveľa väčšiu škodu.

V prírode lovia väčšinou osamelé kusy. Môže pritom ísť aj o silného jedinca. To, že lovia prednostne poranené kusy, tiež nie je zďaleka pravda. Po prvé ich nemusia nájsť a po druhé, ak takýto jedinec nie je sám, prebieha kolektívna ochrana.

Ako osobnú skúsenosť uvádzam ulovenie jeleňa štvrtej vekovej triedy, ktorý mal najmenej dva týždne poranené koleno a nemohol sa rýchlejšie pohybovať. Držal sa však v skupine jeleňov druhej a tretej vekovej triedy, ktoré mu zabezpečovali kolektívnu ochranu.

Ulovil som v živote dvoch jedincov vlka. Obidva boli vylúčené zo svorky a boli mladšie ako alfa jedince. Jeden mal poranenú nohu, buď strelou alebo klepcom a druhý bol úplne prašivý. Chvost mal celkom holý. Ulovil som ich na návnade na líšky.

Bolo to v období, keď  sme za ulovenie vlka dostávali zástrelné. Mali sme vtedy plat u štátnych lesov cca 3 000 korún. Zástrelné bolo najskôr 2 000 korún. Keď som vlky ulovil ja, bolo nižšie - 1 000 korún. Napriek tomu sa kolegom lesníkom a poľovníkom nepodarilo uloviť skutočný prírastok populácie.

Na Muránskej planine som začal pracovať po vysokej škole a vojenčine v roku 1986. V tej dobe som sa ešte intenzívne venoval športu a cez zimu hlavne bežkám.  Každú voľnú chvíľu som venoval bežkám na planine. Prešiel som aj vďaka výbornej kondícii mnoho kilometrov. Zistil som napríklad, že vlci bežia v snehu v jednej stope aj viac ako šesť kusov. Vtedajší hlavný inžinier, nebudem ho menovať, ma vtedy vysmial. Po roku mi dal za pravdu.

Vraj keď uhynú alfa jedince, mladé vlky nevedia loviť. Ako to môžu „odborníci“ tvrdiť? Zistili, koľko sa ulovilo v minulosti alfa jedincov a koľko mladších vlkov? Prečo sa vyskytujú v prírode vlci samotári, ktorí sú prevažne starší? Nie preto, že prišli v súboji o prvenstvo vo svorke o svoje postavenie?

Keď sa poľovník dostane na dostrel k svorke, dokáže vystreliť na maximálne dva kusy. A čo ostatných päť až šesť? Videl som vlkov viackrát. Dokonca som mal pri sebe aj poľovnú zbraň. Vystreliť som však dokázal len dvakrát, aj to len preto, že boli poranené a na návnade na líšky.

V minulosti, keď sa ešte za odstrel vlkov vyplácalo zástrelné, museli sme lebku poslať na výskum, či nejde o kríženca so psom. Myslím, že tých krížencov je v prírode už veľa. Ako môže mať vlk dlhý a ohnutý chvost ako napríklad na videu na námestí v Muráni? Veď aj v správach TV JOJ boli nasnímané vlky s dlhými a ohnutými chvostami.

V revíri som dvakrát spozoroval dvoch tých istých vlkov. Žiadne iné vlky s nimi neboli. Jeden bol s krátkou srsťou a sfarbením. Presne takým, ako má náš nemecký ovčiak. Druhý bol s dlhou srsťou sfarbením do striebro siva ako typický vlk. Nemohlo ísť napríklad o vlčicu a ujdeného vlčiaka?

Nevadí „odborníkom“, že sa v našej prírode nachádza množstvo krížencov, ktorí sa neobávajú pohybovať v blízkosti ľudí? Napríklad na námestí v Muráni. Možno ten samotár (aspoň iných na videu viac nebolo vidieť) nelovil túlavé psy v obci bez strachu pred ľuďmi?

Naši starí rodičia vykladali vlkom otrávené návnady, aby znížili ich početnosť a ochránili si tým svoje hospodárske zvieratá, ktoré boli ich živobytím. Vlk sa lovom s puškou odstrániť z prírody nedá. Je tak plachý, že mnohí kolegovia poľovníci vlka v živote v prírode ani nevideli, nie to ešte ulovili.

Prečo, keď sa plánuje lov poľovnej zveri, sa to nedeje aj u vlka? Samozrejme, nie na revíry, ale napríklad okresy. Moje poznatky, hlavne pozorovaním stôp v snehu hovoria, že vlčia svorka svojim revírom nekopíruje hranice poľovného revíru. Dokonca sa zatúla aj do revíru inej svorky. Hlavne sa to zvykne diať, keď začnú na juhu Slovenska s vyššou populáciou diviakov spoločné poľovačky. Tam nájdu vlci dostatok postrelených jedincov a najmä vývrhov.

Môj názor a skúsenosti sú jednoznačné. Plánovať lov vlkov rovnako ako sa plánuje lov ostatnej poľovnej zveri. Samozrejme, tak ako v minulosti, predkladať lebky ulovených vlkov na posúdenie, či nejde o krížencov.

Vlka považujem za veľmi pekné a vysoko inteligentné zviera. Prečo však jeho stavy neregulujeme? „Odborníci“ si neuvedomujú, že pri plánovanej regulácii by vypadli z populácie práve kríženci vlka, ktorí sú menej ostražití a plachí? Nechceme očistiť našu populáciu vlkov od krížencov? „Odborníci“ by tak mali možnosť získať všetky parametre uloveného vlka.

Ing. Marek Nosko

Prečítané: 1810
(4 hlasov)

Komentárov   

+2 # Krnáč 2024-12-01 13:23
Je zaujímavé, že ochranári, rôzne iniciatívy a niektorí europoslanci robia to, čo je v rozpore platformy EÚ pre koexistenciu medzi ľuďmi a veľkými mäsožravcami, v ktorej sa uvádza : Hľadanie riešení vyplývajúcich z konfliktov s veľkými šelmami a uľahčenie koexistencie ľudí a veľkých šeliem sa najlepšie dosiahne konštruktívnym dialógom medzi kľúčovými zainteresovanými stranami ( teda aj zodpovednými poľovníkmi a tiež lesníkmi ) na miestnej a národnej úrovni. Títo "ochranári" hovoria, že sú proeurópsky a samy pritom nedodržujú čo požaduje EÚ.
+2 # Krnáč 2024-12-01 11:58
Tak ako dochádza k tomu, že vlci „rekonolizujú“ rôzne oblasti, tak verejnosť nemá jasnú predstavu o tom, čo sa považuje za „normálne“ vlčie chovanie a aké jeho prejavy môžu spôsobovať problémy. Musí sa vychádzať z toho, že vlci sú veľmi inteligentné a prispôsobivé zveri, u ktorých môžeme pozorovať širokú škálu prejavov v závislosti na osobných rysov, situačných podmienkach a individuálnych skúsenostiach. Pokiaľ teda ide o potenciálne ohrozenie ľudí zo strany vlkov, je potrebné sa sústrediť na tie zveri, ktoré sa chovajú málo placho a tolerujú bezprostrednú blízkosť ľudí. Expertná skupina Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE) vyhodnotila chovanie vlka ( tzv. smelý vlk ) a doporučila opatrenia, ktoré je potrebné prijať. Je veľmi dôležité, aby bola verejnosť od začiatku informovaná o hodnotení chovania vlkov a súčasne vysvetľovať, prečo sú zvolené konkrétne opatrenia. Súčasne musí dochádzať ku korekcii očakávaní verejnosti, pokiaľ ide o chovanie vlkov. Situáciám je potrebné predchádzať a nie riešiť až ich dôsledky - nezabúdajme na to.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí o smutnom osude limby

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí…

Aktuálne

Zobrazenie:20120

Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutia s Ing. Jánom Ferenčíkom do rubriky Osobnosti v časopise LES & Letokruhy. Rodák z Kežmarku a od...

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:13187

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii Kontakty Rádia Slovensko odpovedali Peter Zemaník a Peter Gogola

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii…

Aktuálne

Zobrazenie:12075

Rádio Slovensko sa v publicistickej relácii Kontakty sa zameriava na témy, súvisiace s každodenným životom. Témy sa dotýkajú najmä oblastí...

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou na uzde, spoločne kladú dôraz na ochranu lesa

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou…

Aktuálne

Zobrazenie:8817

Pred niekoľkými dňami som sa stretol so zástupcami Pozemkového spoločenstva urbariátu v Liptovskej Sielnici. Tento týždeň som spracoval zo získaných podkladov...

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku efektívne riešený problém premnoženia medveďov?!

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku…

Aktuálne

Zobrazenie:7694

Slovenská lesnícka komora v aktuálnej tlačovej správe konštatuje, že včera v dopoludňajších hodinách vyhasol po útoku medveďa ďalší ľudský život. V katastri obce...

TÝŽDŇOVKA: Príbeh vlastníkov lesov z Lúčky pri Rožňave. Je ťažké, keď o lesný majetok prídete, aj keď ho získate späť

TÝŽDŇOVKA: Príbeh vlastníkov lesov z Lúčky pri Rožňave. Je ťažké, keď o…

Aktuálne

Zobrazenie:5682

Spoločnosť urbarialistov a komposesorátu Pozemkové spoločenstvo Lúčka je najstaršou a najväčšou v údolí potoka Čremošná v objatí pohorí Slovenský kras a Slovenské rudohorie. 83-ročný podpredseda...

Hlavné správy

Veľtrh Agrosalón a LES 2024 v Nitre: Novinky z oblasti poľnohospodárskej, lesnej a komunálnej techniky i Smart City riešenia

Veľtrh Agrosalón a LES 2024 v Nitre: Novinky z oblasti poľnohospodárskej, lesnej…

Aktuálne

Novinky z oblasti poľnohospodárskej, lesnej a komunálnej techniky, ale aj Smart City riešenia prináša 9. ročník medzinárodného poľnohospodárskeho a lesníckeho veľtrhu...

Prečítajte si viac
Zamestnanci skupiny spoločností Bukóza Holding začali podávať výpovede: Dôvodom nevyplatenie miezd

Zamestnanci skupiny spoločností Bukóza Holding začali podávať výpovede: Dôvodom nevyplatenie miezd

O čom sa píše

Zamestnanci skupiny spoločností Bukóza Holding v piatok začali podávať výpovede z dôvodu nevyplatenia miezd. TASR to potvrdil predseda výboru Základnej...

Prečítajte si viac
TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými cenami priemerne o 30 percent vyššie

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými…

Aktuálne

Tento týždeň v pondelok vyhodnotili košickí mestskí lesníci aukciu dreva, ktorá sa uskutočnila od 19. do 22. novembra na Expedičnom sklade...

Prečítajte si viac
Glosa: Moje skúsenosti s vlkmi. Ich reguláciou by vypadli z populácie kríženci, ktorí sú menej ostražití a plachí

Glosa: Moje skúsenosti s vlkmi. Ich reguláciou by vypadli z populácie kríženci…

O čom sa píše

Nie som a ani sa nikdy nebudem považovať za odborníka na vlkov. Celú lesnícku a poľovnícku prax som však prežil v revíroch, v...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora