Glosa: Lykožrút a motorová píla vraj robia v lese tú istú prácu. To je predsa nezmysel!
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V diskusiách na sociálnych sieťach sa objavilo už niekoľko „veľkých“ myšlienok, namierených proti lesníctvu. Napríklad, že mladý les nie je les alebo že lesy dokážu rásť aj bez lesníkov. Kto chce, chápe, že tieto intelektuálne perly sú falošné, pretože tak ako malé dieťa v materskej škôlke alebo základnej škole je súčasťou ľudskej spoločnosti, tak aj prirodzené zmladenie alebo vysadená mladá lesná kultúra je súčasťou lesného ekosystému. A to, že lesy môžu rásť aj bez lesníkov? Takže potom aj malé detí môžu rásť bez rodičov alebo vychovávateľov, však? Kritici budú hovoriť, že toto prirovnanie je pritiahnuté za vlasy. Odpovedám, že iba zdanlivo, stačí si pozrieť výsledky obidvoch rozdielnych prístupov - ničnerobenia a odbornej starostlivosti o les.
V jednej diskusii na sociálnej sieti ma zaujala ďalšia, skutočne „brilantná“ a vpravde antilesnícka myšlienka. Vraj lykožrút robí v lese tú istú prácu ako motorová píla. Preto radšej necháme zožrať desaťtisíce hektárov smrekových porastov a milióny kubíkov dreva podkôrnemu hmyzu, akoby sme ich mali včas vyťažiť, spracovať kvalitnú drevnú hmotu, využiť ju na užitočné účely a následne vyťažené lesy obnoviť, teda zabezpečiť, aby po starých lesoch rástli na tých istých miestach plnohodnotne lesy nové?!
Ale lykožrút predsa nerobí tú istú prácu ako motorová píla! To nie je pravda, ale holý nezmysel. Výsledkom lykožrútovej kalamity, ktorú nemôžu lesníci spracovať, sú samé sucháre, tisíce odumretých stromov. Drevo z nich je znehodnotené. A nielen drevo. Choďte sa pozrieť napríklad do Javorovej doliny vo Vysokých Tatrách, čo tam spôsobil kyložrút v horských smrečinách, ponechaných na samovývoj v bezzásahovorom režime. Na plytkom podloží les doslova zlieza z povrchu zemského. Ostávajú po ňom len holé skaly, na ktoré sa les už nikdy nevráti. Pokiaľ mu nepomôžu lesníci veľmi prácnym a nákladným spôsobom, ako to robili pred desiatkami rokov napríklad v Gaderskej doline vo Veľkej Fatre.
Už naši predkovia veľmi dobre vedeli, že jedine pílou sa les vychováva a obnovuje. Výsledkom takejto odbornej a systematickej práce, vykonávanej v súlade so zásadami trvalo udržateľného obhospodarovania lesov a platnými zákonmi (mimochodom, lesnícka robota je tak kontrolovaná, ako možno žiadna iná u nás, okrem iného aj zahraničnými audítormi, ktorí kontrolujú dodržiavanie medzinárodných certifikátov, získaných lesníckymi subjektami) sú lesy, ktoré plnia plnohodnotne všetky produkčné i mimoprodukčné, teda verejnoprospečné funkcie alebo ako sa dnes moderne hovorí, ekosystémové služby.
Vy, ktorí veríte, že lykožrút plní tú istú funkciu v lese ako motorová píla, nepotrebujete drevo? Nepotrebujete papier, krovy, strechy, nábytok a ešte mnoho, mnoho iných výrobkov z dreva, ktoré nás doslova obklopujú a bez ktorých sa v každodennom živote nezaobídeme? Prečo chce niekto nechať napospas lykožrútovi obrovskú plochu lesných porastov na Slovensku len preto, aby v nich mohli ochranári sledovať prírodné procesy? Zamyslite sa prosím. To bude úplne stačiť, aby ste sa vyhli opakovaniu podobných „duchaplností“, ako je tá o lykožrútovi a motorovej píle.
Jozef Marko