Glosa: Lesníci sa rozhodli revitalizovať ovocný sad v centre Banskej Štiavnice
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Mnohí ani netušia, že v centre Banskej Štiavnice, v dolnej časti botanickej záhrady, sa nachádza ovocný sad, ktorého užívateľom je Stredná odborná škola lesnícka. Spolu približne 180 ovocných stromov rastie na ploche s výmerou 1,7 ha. Väčšinu tvoria jablone, hrušky a slivky, ale nájdeme tu aj čerešňu, orech, jarabinu, gaštan, bazu a višňu.
Pretože pôvodný sad má už svoje roky, urobili sme jeho dôkladnú revíziu, ktorá ukázala, že časť stromov vykazovala nevyhovujúci zdravotný stav. Preto sme sa rozhodli ho obnoviť a zapojili sa do programu Sadíme budúcnosť, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis. V spolupráci s ekológom a ovocinárom Brunom Jakubcom, sme sa už v 1. etape obnovy v roku 2018 zamerali na doplnenie starých, krajových odrôd, typických pre danú oblasť.
Išlo o odrody jabloní ako 'Strýmka', 'Gascoyneho šarlatové', 'Boikovo', 'Kožená reneta', 'Parmena zlatá', 'Malinové hornokrajské', 'Wealthy', 'Zvonkové', 'Čistecké lahôtkové'. Z hrušiek to boli napr.: 'Krvavka', 'Solanka', 'Charneuska' hruška, 'Kongresovka', 'Tatarka'. Odvtedy sa pravidelne v priestore sadu stretávajú účastníci kurzu Permakultúry, aby si zdokonaľovali ovocinárske zručnosti v reze drevín.
V tomto roku, v 2. etape, bolo naším zámerom spestriť súčasnú druhovú skladbu pomocou netradičných druhov ovocných stromov a tiež vytvoriť záhon s genofondom rôznych bobuľovín, ktoré zabezpečia dlhšie obdobie konzumnej zrelosti s možnosťou využitia. Samotnej výsadbe predchádzali prípravné práce, ktoré spočívali v stanovení odrôd určených na výsadbu, spolu s určením ich pozície na ploche a tiež vo vykopaní jám požadovaných rozmerov.
Výsadba bola spestrená podujatím nazvaným Ovocný festival, počas ktorého bolo vysadených 20 stromov a 30 kríkov. Išlo o hloh veľkoplodý, hrušku ´Hardyho´, drieň veľkoplodý 'Nikolka' a 'Jevgenia', jabloň 'Grahamovo', 'Jacob Fisher' a 'Parmena zlatá', slivku 'Chrudinska', liesku turecká, dulu 'Vranja dula hrušková', morušu 'Illinois everbearing' jarabinohruška, ríbezľu červenú 'Red lake', 'Detvan', ríbezľa čierna 'Titania', ríbezľa biela 'Viktória', egreš 'Niesluchowski', 'Hinnonmaki', 'Spinefree', zemolez kamčatský, arónia 'Melanocarpa', josta.
130 žiakov a ich pedagógov zo Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici, Základnej školy Bakomi, Cirkevnej školy Sv. F. Assiského, rovnako tak aj zamestnanci spoločnosti GLS, ktorí sú zároveň generálnym partnerom programu Sadíme budúcnosť, pracovalo s ľahkosťou a nadšením. Odborný dozor pri výsadbe zabezpečovali Bruno Jakubec spolu s Andreou Miklošovou.
Počas podujatia na všetkých čakalo aj prekvapenie v podobe zaujímavých aktivít ako napr. ukážky tradičného spracovania jabĺk akým je muštovanie, ochutnávka jablkového koláča a niektorých odrôd jabĺk rastúcich v ovocnom sade. Študenti tretieho ročníka mali pre zúčastnených pripravené aj ďalšie aktivity a hry zamerané na rozvoj motoriky a prírodovedného myslenia. Súťažili v rýchlosti bielenia jablka, v najdlhšej šupke, delili ovocie podľa charakteristických znakov a vlastností do skupín, hmatom určovali jednotlivé druhy ovocia, ovoniavali bylinky alebo spoznávali semená lesných drevín.
Všetkým stromčekom sme pri výsadbe venovali náležitú pozornosť a veríme, že sa im bude dariť a ovocný sad bude naďalej prekvitať a slúžiť pre vzdelávacie účely žiakov a priaznivcov pomológie a rovnako tak aj pre podujatia edukačného charakteru, ktoré škola organizuje pre žiakov materských, základných škôl a verejnosť. Veď príroda nám lásku, ktorú jej venujeme, štedro vracia.
Ing. et Ing. Ivana Šimková