Glosa: Lesníci na kandidátkach politických strán. Majú to pred predčasnými voľbami dobre rozohrané?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Končia sa školské prázdniny a vrcholí predvolebná kampaň politických strán s kandidátmi na poslancov Národnej rady SR v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 30. septembra. Odborníci hodnotia doterajší priebeh kampane ako pomerne nevýrazný až nudný. Pravdou je, že žiadna z 25 politických strán ničím novým alebo originálnym verejnosť zatiaľ neprekvapila.
Záujem voličov o dianie pred blížiacim sa dňom D, kedy pôjdu k volebným urnám, prirodzene rastie. Teda aspoň u približne dvoch tretín ľudí, ktorí v prieskumoch verejnej mienky deklarujú, že sa predčasných volieb zúčastnia. V médiách aj na sociálnych sieťach sa množia rôzne informácie od kandidátov a o kandidátoch jednotlivých politických strán. O tom, čo si myslia, čo by chceli urobiť, keby mohli, čo kde povedali, s kým sa stretli, v spoločnosti koho boli videní, koho tým pohoršili a tak podobne.
Medzi lesníkmi sa na sociálnej sieti rozprúdila debata o tom, kto z nich sa dostal na kandidátne listiny. Z dostupných informácií je zrejmé, že lesníci budú mať zastúpenie v strane SMER - SD Ing. Jánom Krušpánom na 87. mieste kandidátky, v SNS je Ing. Milan Garaj, PhD. na 2. mieste a Ing. et. Ing. Filip Kuffa na 20. mieste, v strane HLAS - SD kandidujú Ing. Peter Kicko na 114. mieste a Ing. Peter Pichoňský na 145. mieste, na kandidátke KDH patrí Ing. Albertovi Mackovi 123. miesto a v hnutí SME RODINA sa bude o priazeň voličov uchádzať Ing. Ján Mizerák z 81. miesta. Lesníka majú na svojej kandidátke aj DEMOKRATI – Ing. Ján Mičovský, CSc. sa nachádza na 133. mieste.
V jednom diskusnom príspevku sa objavil názor, že lesníci to majú pred voľbami do Národnej rady SR dobre rozohrané. Vzhľadom na ich pozície na kandidátkach a preferencie politických strán, za ktoré kandidujú to skôr vyzerá tak, že si okrem Milana Garaja zrejme žiadny z nich do poslaneckej lavice v pléne slovenského parlamentu v nasledujúcom funkčnom období nesadne. Ich vyhliadky môžu zmeniť iba samotní voliči, ktorí by ich na volebných lístkoch prednostne krúžkovali a ľudia s lesníckym vzdelaním by tak získali preferenčné hlasy.
To je však nepravdepodobné, pretože na Slovensku volia ľudia v prvom rade politické strany, a nie konkrétnych kandidátov. Možno sa však v lesníckej odbornej verejnosti predsa len nájde viacero tých, ktorí chcú dať svoje hlasy kolegom – lesníkom, poznajúc ich verejné, odborné i ľudské postoje, zastávajúce aktívnu ochranu, trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov a význam lesníckej profesie pre les a spoločnosť. Myslím, že niektorí z nich by si to zaslúžili.
Jozef Marko