Furmanské súťaže aj v roku 2015
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Oživiť spomienky na tvrdú prácu našich dedov a ukázať kus umenia pri práci s koňmi je cieľom furmanských súťaží, ktoré sú na Slovensku veľmi obľúbené.
V dobe, keď neboli autá, boli konské povozy jednou z mála možností ako previezť náklad na väčšiu vzdialenosť. Kone sa používali aj na prácu na poli alebo v lese, kde sú v ťažkých terénoch využívané dodnes. Práve v ťažko dostupnom teréne je práca s drevom bez pomoci ťažných koní takmer nemysliteľná. Práca v lese si vyžaduje najmä obratnosť a zručnosť. Furman sa musí v lese na svojho koňa spoľahnúť a kôň mu musí dôverovať. Naučiť kone správne reagovať na povely trvá podľa ich nadania rok, rok a pol až dva. Človek musí byť trpezlivý. Furmančenie si vyžadovalo určité zručnosti, hlavne pri nakladaní a upínaní dreva. Stávalo sa, že pri furmančení sa ľudia poranili alebo aj prišli o život. Hlavne pri splašení koňa, pri pokazení voza, pri zapadnutí v kalužiach alebo pri nehode v strmine.
A práve súhru furmana s jeho koňmi a krásu týchto mocných chladnokrvných zvierat možno obdivovať na pretekoch furmanov, konajúcich sa počas celého roka vo viacerých kútoch Slovenska. Furmanské preteky majú u nás už viacročnú tradíciu i pevné pravidlá. Pri prekonávaní prekážok napríklad nesmie jazdec zviera udierať bičom. Záprah tvoria kone, ktoré v danom roku dovŕšili minimálne tri roky.
Prvé tohtoročné preteky furmanov sa konali z nich sa konali 17. januára v Sielnici (okres Zvolen). Súťažilo sa v troch disciplínach - technické zvládnutie koní, práca s klátom a silová zdatnosť koní. Výsledky sa oceňovali bodmi, ktorých súčet určoval víťaza. V prvej disciplíne prvé miesto obsadil Michal Raškevič zo Starej Ľubovne; v druhej disciplíne bodoval Ján Frantisty ml. z Krupiny
a v tretej Peter Chobor z Pavloviec, okres Vranov nad Topľou.
Kalendár a výsledky furmanských pretekov nájdete na www.horses.sk
(Zdroj: Roľnícke noviny, 28.1.2015)