Fascinujúci príbeh Slováka, ktorý sa dal po krachu kariéry finančníka na včelárstvo: Po tretí raz obhájil titul najúspešnejšej včelárskej farmy na svete
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Denník Pravda dnes publikuje fascinujúci príbeh Slováka, ktorému krachla kariéra finančníka. Dal sa na včelárstvo a teraz porazil na hlavu svetovú konkurenciu. Slovenskí včelári sa stali nepísanými majstrami sveta a Tibor Vargapál po tretí raz obhájil titul najúspešnejšej včelárskej farmy na svete. To je čerstvá správa zo 47. svetovej včelárskej výstave Apimondia v tureckom Istanbule, kde získali slovenskí včelári dovedna 28 medailí, druhé skončilo Poľsko (12 medailí) a tretia Brazília (8 medailí).
Pravda ďalej píše, že nejde o ojedinelý úspech slovenského medu, už na predchádzajúcej výstave v Montreale, bol slovenský včelársky tím suverénne najlepší. Triumf v Istanbule hovorí o mimoriadnom prírodnom potenciáli krajiny, ktorá poskytuje množstvo výnimočných medov, a to aj v konkurencii nesmierne pestrej flóry brazílskej džungle. Napokon je to umenie včelára, ako naloží s tým, čo mu ponúka príroda. V slovenskom mede sa zračí mnohogeneračná tradícia včelárenia.
„Keď sa pred dvadsiatimi rokmi začalo slovenské včelárstvo spamätávať zo zmien, ktoré priniesol prechod na trhové hospodárstvo, chytil sa chovu včiel a výroby medu východniar Tibor Vargapál. Mal 39 rokov, keď mu náhle krachla kariéra finančného analytika na burze. Aby toho nebolo dosť, o prácu prišla aj manželka, stav rodinných financií bol povážlivý.
Vargapál si vtedy spomenul na zemplínsku včelnicu starého otca v Hrani. Včelnica bola súčasťou rodinného gazdovstva, kde sa chovalo všetko od kravy a prasiat cez hydinu až po holuby hrkútajúce na streche. V humne stálo 40 úľov, o ktoré sa Tibor ako chlapec staral spolu s dedkom. Ani si neuvedomil, čomu všetkému ho naučil. Stratiac zamestnanie, napadlo mu, prečo sa nevenovať včelám profesionálne,“ opisuje začiatok príbehu autor článku Jozef Sedlák.
Link na celý článok: