FAO: Lesnícke inovácie môžu byť nositeľom pozitívnej zmeny, v centre je podpora rozvoja udržateľného a obehového biohospodárstva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V Ríme minulý týždeň vyvrcholilo dvadsiate siedme zasadnutie Výboru pre lesníctvo (COFO 27) Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Výbor pravidelne poskytuje usmernenia pre činnosť FAO v oblasti agendy lesov a lesníctva, ktoré následne vyústia do pracovných aktivít tejto globálnej organizácie zameraných na podporu trvalo udržateľného využívania svetových lesov a zastavenia úbytku výmery lesov v niektorých regiónoch sveta. Zároveň so zasadnutím výboru sa uskutočnil aj v poradí deviaty Svetový týždeň lesov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o tom informuje na svojom webe.
„Ústrednou témou zasadnutia boli inovácie, ktoré súvisia s lesmi a lesníctvom. To sa odzrkadlilo aj v obsahu najnovšej Správy o stave svetových lesov, ktorá bola predstavená pri príležitosti konania zasadnutia. Cieľom správy je pravidelne podávať obraz o stave svetových lesov. Snahou najnovšej správy však bolo, v súlade s jej tematickým zameraním, podať aj dôkaz o transformačnej sile inovácií v lesníckom sektore.
Inovácie sú hybnou silou, ktorá pomáha udržateľne a efektívne využívať lesné zdroje. A tým prispieť k riešeniu globálnych výziev, ktorým čelí súčasná spoločnosť: klimatická zmena, strata biodiverzity, extrémna chudoba v niektorých regiónoch sveta. V centre lesníckych inovácií je podpora rozvoja udržateľného a obehového biohospodárstva.
Lesy a udržateľné lesníctvo sú zdrojom surovín a materiálov, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj biohospodárstva. Vývoj sofistikovaných produktov na báze dreva dáva spoločnosti nové možnosti, napríklad ako nahradiť výrobky a materiály s výraznou environmentálnou stopou, ako sú betón, železo, tradičný textil a plast.
V kontraste s využívaním moderných technológií a vývojom sofistikovaných produktov je však situácia v rozvojových krajinách. Tu je prioritou prijatie politík a vytvorenie fungujúcich inštitúcií, ktoré sú predpokladom dosiahnutia udržateľného rozvoja, zastavenia odlesňovania a degradácie lesných ekosystémov, odstránenia chudoby a zvyšovania kvality života obyvateľov.
Aj tu je priestor na uplatnenie inovatívnych prístupov. V súčasnosti rezonuje aj téma ozbrojených konfliktov v niektorých regiónoch sveta, najmä ruská vojenská agresia na Ukrajine. Tieto konflikty majú výrazne negatívny dopad na životné prostredie a sú prekážkou udržateľného rozvoja.
Správa o stave svetových lesov 2024 predstavila osemnásť prípadových štúdií o lesníckych inováciách z celého sveta. Išlo o príklady z rôznych krajín a regiónov s odlišnými prírodnými, sociálnymi a ekonomickými podmienkami. Od uplatňovania moderných digitálnych technológií pri správe a monitoringu lesov, podpore vývoja nových produktov na báze dreva s vysokou pridanou hodnotou, tvorby a uplatňovania kreatívnych politík a nových inštitucionálnych mechanizmov, až po rozvoj nových spôsobov financovania vlastníkov pôdy a lesov malých výmer a podporu zahrnutia pôvodného obyvateľstva a miestnych komunít do inovačných partnerstiev.
Správa uvádza päť hlavných predpokladov pre úspešné zavádzanie inovácií: (1) zvyšovanie povedomia o potrebe inovácií, (2) rozvoj vedomostí, zručností a kapacít potrebných pre ich zavedenie a rozvoj, (3) podpora partnerstiev, ktoré sú nositeľom inovácií, (4) zabezpečenie lepšie dostupných finančných zdrojov pre tých, ktorí inovujú a (5) vytvorenie politického a regulačného rámca, ktorý motivuje k inováciám,” uvádza agrorezort.
Link na tlačovú správu: SEKCIA LESNÉHO HOSPODÁRSTVA A SPRACOVANIA DREVA - Medzinárodné lesnícke politiky - FAO: Lesnícke inovácie môžu byť nositeľom pozitívnej zmeny - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (mpsr.sk)