Európske lesy sa rozširujú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zalesnené oblasti sa v EÚ zväčšujú od roku 1990 približne o 0,4 percenta ročne ako dôsledok programov zalesňovania, prirodzenej obnovy vegetácie a opúšťania fariem.
Európska komisia zverejnila novú Stratégiu pre lesy, ktorá reflektuje nové výzvy, ktorým čelia lesy a lesnícky sektor. Stratégia vyzdvihuje význam lesných zdrojov v rámci Európskej únie.
Lesy v EÚ predstavujú v súčasnosti 5 percent lesov na svete a počas posledných 60 rokov sústavne sa ich rozloha zväčšovala, aj keď v súčasnosti pomalším tempom. Lesy teraz pokrývajú 155 miliónov ha, zalesnená pôda 21 miliónov ha. Spolu je teda viac ako 42 percent pôdy v Európskej únii pokrytej lesom alebo zalesnenou pôdou.
Zalesnené oblasti sa v EÚ zväčšujú od roku 1990 približne o 0,4 percenta ročne ako dôsledok programov zalesňovania, prirodzenej obnovy vegetácie a opúšťania fariem. Je to kontrast oproti súčasnej globálnej situácii, keď sa rozloha lesov trvale zmenšuje, globálna miera odlesňovania je stále alarmujúco vysoká a negatívne ovplyvňuje globálnu klímu a biodiverzitu. Ostatné zalesnené oblasti predstavujú iba malú časť (6 percent) EÚ27, okrem niektorých oblastí v južnej Európe (Grécko, Španielsko, Cyprus), kde dosahujú okolo 20 percent pôdy. V južnej Európe klimatické a pôdne podmienky vyhovujú roztrúsenej vegetácii.
Okolo 60 percent európskych lesov je v súkromných rukách 16 miliónov súkromných vlastníkov lesov. Súkromné lesné podniky majú priemernú veľkosť 13 ha, ale väčšina súkromne vlastnených lesov je menšia ako 5 ha. Zostávajúcich 40 percent je vo verejnom vlastníctve, ktoré prevažuje v krajinách východnej a juhovýchodnej Európy. Priemerná veľkosť lesných podnikov vo verejnom vlastníctve je viac ako 1000 ha s výraznými rozdielmi medzi jednotlivými krajinami.
Lesy sú predmetom mnohých tlakov a môžu trpieť mnohými poškodeniami, či už biotického alebo abiotického pôvodu. Takisto dopady klimatických zmien, ktoré budú mať výrazný vplyv na lesy zvýšením teplôt a sucha v južnej Európe, už sú v niektorých nadmorských výškach badateľné. Druhy v nižších nadmorských výškach európskych pohorí už trpia znížením množstva zrážok a zvýšením teplôt. Preto je okamžitým efektom, ktorý signalizuje zmena klímy, posun v rozsahu vhodnosti druhov lesných drevín v celej Európe. Tieto zmeny budú určite viesť aj k zvýšeniu biotických poškodení, pretože druhy drevín sa stanú náchylnejšími na útoky škodcov. Lesy sa tiež stanú náchylnejšími na abiotické škody, ktoré spôsobia častejšie víchrice, obdobia sucha a lesné požiare.
Počas posledných troch rokov sa zvýšila aj konkurencia v oblasti lesných produktov a služieb. Napríklad európske lesy sú najväčšou zásobárňou biodiverzity v porovnaní s ostatnými pozemnými ekosystémami a poskytujú viac ako 50 percent obnoviteľnej energie v Európe.
(Zdroj: Roľnícke noviny, 6.11.2013)