Európske ciele: Nulové emisie do polovice storočia, zvýšenie výroby energie z obnoviteľných zdrojov a využívania dreva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nový legislatívny balík „Fit for 55“ zásadne ovplyvní aj lesy. Kritici upozorňujú, že neposkytuje dostatočné záruky, ktoré by zabránili ťažbe dreva na energetické účely. Naopak, tlak na lesy sa podľa nich ešte zvýši. Píše o tom portál EURACTIV.sk.
„Európska komisia v júli predstavila nový balík legislatívy označovaný ako „Fit for 55″. Jeho cieľom je nasmerovať EÚ k dosiahnutiu 55 percentného zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030. Pre lesy a nazeranie na biomasu sú podstatné tri návrhy Európskej komisie: Smernica o obnoviteľných zdrojov energie, Nariadenie o využívaní pôdy a lesníctve a Stratégia lesného hospodárstva.
Jednou z hlavných noviniek, ktorá sa dotkne využívania lesov, je navýšenie cieľa pre spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov. Európska komisia navrhuje, aby tento podiel predstavoval 40 percent. Doteraz Únia počítala s 32 percentami. Smernica o obnoviteľnej energii plní dve hlavné úlohy: definuje, aké zdroje sú považované za „obnoviteľné“ a stanovuje záväzné ciele pre obnoviteľnú energiu v európskom energetickom mixe,“ konštatuje portál EURACTIV.sk.
A pokračuje o tom, že európsky cieľ dosiahnuť nulové emisie do polovice storočia bude vyžadovať ďalšie zvýšenie kapacity výroby energie z obnoviteľných zdrojov. V roku 2018 si Únia stanovila 32 percentný cieľ pre obnoviteľnú energiu do roku 2030 oproti súčasným 20 percentám. Podľa súčasného návrhu Komisie je však nevyhnutné tento cieľ zdvojnásobiť na 38 až 40 percent. Len tým spôsobom bude možné dosiahnuť aktualizované zníženie emisií.
Viac optimizmu ako Smernica o obnoviteľných zdrojov priniesla Stratégia pre lesy. Tá obsahuje súbor opatrení na podporu výsadby stromov, podporu lepšieho monitorovania lesov a zvýšenie používania drevených výrobkov ako náhrady betónu v stavebníctve. Cieľom stratégie pre lesy je vyvážiť požiadavky lesníkov a členských štátov a záväzky Európskej únie v oblasti klímy a biodiverzity.
Európska komisia ďalej navrhuje rámcové monitorovanie lesov v celej Európe, čo bude od členských štátov vyžadovať, aby vypracovali vlastné strategické plány pre lesy. Plány budú pokrývať problémy ako je zmena klímy, biodiverzita, lesné hospodárenie alebo využívanie energie z biomasy. Expertné skupiny, vrátane zástupcov členských štátov, vypracujú kritériá pre menej intenzívne lesné hospodárenie a pre lepšiu ochranu pralesov.