Európska únia rieši problém odlesňovania: V EÚ sa však výmera lesov v rokoch 1990 – 2020 zvýšila o 10 percent
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tempo úbytku lesov na celom svete je alarmujúce. Podľa Organizácie pre výživu a pôdohospodárstvo (FAO), špecializovanej organizácie OSN, sa v rokoch 1990 až 2020 v dôsledku odlesňovania stratilo 420 miliónov hektárov lesa, čo je plocha o veľkosti EÚ. Európsky parlament sa venoval tejto téme na svojej internetovej stránke.
„Odlesňovanie predstavuje ničenie lesov, aby sa pôda mohla využívať na iné účely, zatiaľ čo degradácia lesov je postupnejší proces súvisiaci so stratou schopnosti lesov produkovať základné úžitky, ako je drevo alebo biodiverzita.
Tieto procesy prebiehajú najmä v troch hlavných oblastiach, ktorými sú povodie Amazonky (Južná Amerika), Konga (stredná Afrika) a juhovýchodná Ázia. Opačný proces prebieha v EÚ, kde sa v rokoch 1990 až 2020 zvýšila výmera lesov o 10%.
Úbytok lesov je však globálny problém, ktorý chce EÚ riešiť v rámci boja proti poškodzovaniu životného prostredia a zmene klímy.
Zmena klímy je príčinou a zároveň aj následkom odlesňovania a degradácie lesov. Extrémne udalosti, ktoré vyvoláva, ako sú požiare, suchá a záplavy, majú vplyv na lesy. Na druhej strane úbytok lesov škodí klíme, keďže lesy zohrávajú významnú úlohu pri zabezpečovaní čistého vzduchu, regulácii kolobehu vody, zachytávaní CO2, zabraňovaní strate biodiverzity a erózii pôdy.
Veľká časť tropických lesov premenených na poľnohospodárske účely slúži na výrobu celosvetovo obchodovaného tovaru. Spotreba EÚ sa na celosvetovom odlesňovaní podieľa približne 10 %, najmä spotreba palmového oleja a sóje, ktoré predstavujú viac ako dve tretiny,“ uviedol v článku Európsky parlament.
Link na celý článok: Príčiny odlesňovania a spôsoby, akými ho EÚ rieši | Spravodajstvo | Európsky parlament (europa.eu)