Európska komisia má preskúmať určenie kvóty lovu vlka dravého a dôvody na zrušenie jeho celoročnej ochrany: Podľa kritikov absentujú odborné argumenty
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Určenie kvóty lovu vlka dravého a dôvody na zrušenie jeho celoročnej ochrany preskúma Európska komisia (EK). Mimoparlamentná strana Demokrati podala vo štvrtok sťažnosť pre možné porušenie práva Európskej únie (EÚ). Dôvodom je neexistencia relevantných argumentov pre tieto rozhodnutia a nedodržanie smernice EÚ o biotopoch. Agentúra TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
Strana podotýka, že rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka určil ročnú kvótu lovu vlka na sezónu 2024/2025 v počte 74 kusov. Aby sa mohli vlky opäť loviť, šéf envirorezortu Tomáš Taraba chce meniť vyhlášku, vďaka ktorej je vlk dravý od roku 2021 celoročne chráneným živočíchom. Strane sa nepáči, že napriek tomu, že vlk za danú dobu nespôsobil významné hospodárske škody, ani neexistujú dáta o jeho premnožení či jeho útoku na človeka, štát smeruje k obnove jeho lovu, a to v bezprecedentnom počte.
„Pre tento krok však absentujú odborné argumenty. Povinnosťou Slovenska je za každých okolností zachovať populáciu vlka v priaznivom stave, čo je s masívnym kvótovým lovom nezlučiteľné. Naopak, zo štúdie na základe analýzy DNA vyplýva, že takýto masívny zásah môže ohroziť životaschopnosť karpatskej populácie vlka dravého," konštatuje Michal Kiča z Demokratov. Poukazuje pritom na možné závažné porušenie smernice EÚ o biotopoch.
Strana zároveň upozorňuje, že aj rezort vnútra v pripomienkovaní návrhu vyhlášky vytkol, že nie sú uvedené relevantné dôvody, prečo by sa ochrana vlka mala znížiť. Zabúdať podľa nej netreba ani na to, že zrušením celoročnej ochrany vlka stratí envirorezort vplyv na určenie kvóty zo strany ministerstva pôdohospodárstva. Podľa Demokratov to môže viesť k ich masakru v budúcnosti.
Link na celý článok: Demokrati: Dôvody na zrušenie ochrany vlka dravého preskúma EK
Komentárov
Zopár ďalších myšlienok k ochrane vlka. Vysoká mobilita vlkov sa stáva dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje riziko infekcie a šírenie chorôb. Charakterizácia infekcií parazitmi pri vlkoch je dôležitá nie len z hľadiska ochrany. Časté kontakty s ľuďmi, psami a inými domácimi druhmi z nich robia potenciálne dôležitý rezervoár šírenia infekcií medzi zvieratami a potenciálne aj na človeka. Vlci zdieľajú mnohých živých pôvodcov ochorenia s domácimi psami a voľne žijúcimi psovitými šelmami. Infekcie háďatkami, ako aj živými pôvodcami ochorenia prenášanými bacilonosičmi, akými sú Borrelia ssp. alebo Babesia ssp., boli už predtým hlásené u vlkov zo strednej a východnej Európy
Áno efektívne oplotenie má na jednej strane zabrániť prístupu predátora ( vlka ) a ochrániť tak hospodárske zvieratá v ňom, ale na druhej strane sa nehovorí ( alebo sa nechce hovoriť, máme byť chránení od pravdy ) nič o tom, aký vplyv má oplotenie na trávnatý ekosystém v ňom. Vedecké štúdie zistili, že oplotenie výrazne nepodporuje stabilitu rastlinného spoločenstva v rôznych typoch trávnatých porastov. Analýzy baktériovo-hubovej symbiotickej ( partnerskej ) siete poukazujú na skutočnosť, že oplotenie výrazne znižuje stabilitu pôdnej siete na lúkach. Dochádza pritom k zmene celkového obsahu živín v pôde a k podpore rozmanitosti spoločenstva húb.
Manažment vlkov sa z veľkej časti odohráva na verejných pozemkoch a určite má na nich veľký vplyv. Ako taký nemôže byť naviazaný na žiadnu špeciálnu ( len na ochranársku ) záujmovú skupinu. Rozhodovanie o manažmente vlka musí zahrňovať všetky zainteresované strany, veď vlky neexistujú vo vákuu.
Dodržiavanie prísnej ochrany nielenže podkopáva pokrok smerom k riadenému manažmentu vlkov a priamo konkuruje mnohým ďalším cieľom ochrany, ale ochrana ako celok stráca dobrú vôľu a podporu. Vlci sa stávajú hrobármi pre ochranu prírody.
Zatiaľ čo zastrešujúci právny rámec týkajúci sa managementu a ochrany mnohých populácií vlkov je stanovený na európskej úrovni, rozhodnutia o implementácii sa musia prijímať na miestnej a regionálnej úrovni na základe aktívnych rozhodnutí manažmentu na zvýšenie pocitu zmocnenia a na zníženie konfliktov s ľuďmi, ktorí žijú v rovnakej oblasti ako vlci.
„Vlk je oportunista, ktorý sa pri love koristi vydáva cestou najmenšieho odporu a najväčšej efektívnosti.“ ako povedal Univ.-Prof. DR. Klaus Hackländer. To sú myšlienky, ktoré ochranári nechcú počuť a ani nechcú aby sa o nich hovorilo bežným ľuďom. A samozrejme, že nechcú niesť žiadnu zodpovednosť za nič.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.