Európska komisia kladie dôraz na rozvoj vidieckych oblastí Európskej únie. Slovensko nesmie byť výnimkou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Európska komisia predložila v posledný júnový deň tohto roka dlhodobú víziu pre vidiecke oblasti Európskej únie, v ktorej identifikuje výzvy a obavy, ktorým čelia, ako aj niektoré z najsľubnejších príležitostí, ktoré môžu tieto regióny využiť. Na základe prognóz a rozsiahlych konzultácií s občanmi a ďalšími aktérmi vo vidieckych oblastiach je vo vízii navrhnutý vidiecky pakt a akčný plán pre vidiek, ktorých cieľom je, aby sa vidiecke oblasti stali silnejšími, prepojenými, odolnými a prosperujúcimi. Informácia je zverejnená na oficiálnej internetovej stránke Európskej komisie. Určite si zaslúži osobitnú pozornosť najmä zo strany našich zákonodarcov a politikov, ktorí sú zodpovední za to, že Slovensko nesmie byť v tomto úsilí EÚ výnimkou. Z publikovaného článku vyberáme niekoľko zaujímavých pasáží a uverejňujeme aj link na celý článok.
V apríli 2021 sa uskutočnil prieskum Eurobarometra, v ktorom sa posúdili priority dlhodobej vízie pre vidiecke oblasti. V prieskume sa zistilo, že 79 % občanov EÚ podporuje, aby EÚ pri rozhodovaní o verejných výdavkoch prihliadala na vidiecke oblasti, 65 % občanov EÚ si myslí, že miestna oblasť alebo provincia by mali mať možnosť rozhodovať o tom, ako sa vynaložia investície EÚ do vidieka a 44 % uviedlo dopravnú infraštruktúru a prepojenia ako kľúčovú potrebu vidieckych oblastí.
Komisia od 7. septembra do 30. novembra 2020 uskutočnila verejná konzultácia o dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti. Viac ako 50 % respondentov uviedlo, že najnaliehavejšou potrebou vidieckych oblastí je infraštruktúra. 43 % respondentov ako naliehavú potrebu takisto uviedlo prístup k základným službám a zariadeniam, ako je voda a elektrina, ako aj banky a poštové úrady. Respondenti sa domnievajú, že počas nasledujúcich 20 rokov atraktívnosť vidieckych oblastí bude vo veľkej miere závisieť od dostupnosti digitálnej konektivity (93 %), základných služieb a elektronických služieb (94 %) a od zlepšenia klimatickej a environmentálnej výkonnosti poľnohospodárstva (92 %).
Podpredsedníčka pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová: „Vidiecke oblasti sú domovom takmer 30 % obyvateľstva EÚ a našou ambíciou je výrazne zlepšiť kvalitu ich života. Vypočuli sme si ich obavy a spolu s nimi sme vypracovali túto víziu. Vychádza z nových príležitostí, ktoré prináša zelená a digitálna transformácia EÚ, a zo skúseností získaných počas pandémie COVID-19. Týmto oznámením chceme vidieckym oblastiam poskytnúť nový impulz a zároveň chrániť ich osobitý charakter. Sú to atraktívne, živé a dynamické miesta, ktorým chceme dať pri budovaní budúcnosti Európy silnejší hlas.“
Komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski: „Vidiecke oblasti sú dnes pre EÚ kľúčové – produkujú pre nás potraviny, ochraňujú naše dedičstvo a chránia našu krajinu. Zohrávajú kľúčovú úlohu pri zelenej a digitálnej transformácii. Aby však mohli v plnej miere využiť budúce príležitosti a riešiť výzvy, ktorým v súčasnosti čelia, musíme vidieckym komunitám poskytnúť správne nástroje. Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti je prvým krokom k transformácii našich vidieckych oblastí. Nová SPP prispeje k vízii tým, že bude podporovať inteligentný, odolný a diverzifikovaný poľnohospodársky sektor, presadzovať starostlivosť o životné prostredie a opatrenia v oblasti klímy a posilní sociálno-ekonomickej štruktúry vo vidieckych oblastiach. Postaráme sa o to, aby akčný plán EÚ pre vidiek umožňoval udržateľný rozvoj našich vidieckych oblastí.“
Komisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreirová: „Hoci všetci čelíme rovnakým výzvam, naše územia disponujú rôznymi prostriedkami a majú odlišné výhody a kapacity na ich zvládanie. Naše politiky musia citlivo vnímať osobitosti našich regiónov. Demokratickú a súdržnú Úniu, ktorú chceme, musíme budovať bližšie k občanom a územiam a zapojiť jednotlivé úrovne verejnej správy. Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti si vyžaduje riešenia navrhnuté podľa osobitných potrieb a možností všetkých oblastí a zapojenie regionálnych a miestnych orgánov a miestnych komunít. Vidiecke oblasti musia byť schopné poskytovať svojmu obyvateľstvu základné služby a stavať na svojich silných stránkach, aby sa stali motorom hospodárskeho rozvoja. Všetky tieto ciele stoja v centre novej politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027.“
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/ip_21_3162