Etudy z dreva zaujmú vo Zvolene
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Do súťaže o najkraší drevený úžitkový predmet a šperk sa zapojilo 84 autorov s 222 dielami. Vystavia ich v Lesníckom a drevárskom múzeu od 15. februára do 30. marca. Na úvod vyhlásia víťazov.
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene vyhlásilo v roku 2017 už 19. ročník prestížnej celoslovenskej súťaže Etudy z dreva. V tomto roku bola témou, z pomedzi troch cyklicky sa opakujúcich, drevená hračka, drevený bytový doplnok a drevený úžitkový predmet a šperk, práve posledná spomínaná - drevený úžitkový predmet a šperk. Od vyhlásenia tohto ročníka súťaže v apríli 2017 do uzávierky 31. januára 2018 sa do nej zapojilo celkovo 84 autorov s 222 súťažnými predmetmi.
Odborná hodnotiaca porota sa stretla 8. februára 2018 a vybrala spomedzi prihlásených prác tie najlepšie. Predsedom poroty bol Prof. Ing. Štefan Schneider, PhD., vysokoškolský pedagóg na Katedre dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Ďalšími členmi boli: Prof. Ing. Tibor Uhrín ArtD. z Katedry dizajnu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, akad. sochár Marián Huba zo Slovenského centra dizajnu v Bratislave, Želmíra Šípková z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene, Eva Bodnárová z Vydavateľstva YUDINY, Ing. Ladislav Klíma zo Slovenského technického múzea z Košíc, PhDr. Peter Zemaník zo Zväzu spracovateľov dreva SR.
Vyhlásenie výsledkov súťaže bude súčasťou slávnostného programu vernisáže rovnomennej výstavy konanej vo štvrtok 15. 2. 2018 o 13:30 hod. v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Výstava ponúkne výber z najlepších súťažných diel. „Najatraktívnejšie drevené kúsky pochádzajú takmer vždy z dielne umelecky zameraných škôl. V tomto roku sa ich do súťaže zapojilo dvanásť." prezradila zamestnankyňa múzea Mgr. Miriam Turayová. Okrem klasických drevených ozdôb ako sú náhrdelníky, brošne či spony do vlasov si návštevníci výstavy budú môcť pozrieť aj nevšedné nápady moderného využitia dreva. „Súťažiaci sa inšpirovali prírodnou krásou rôznorodých druhov dreva pretvorených do zaujímavých, originálnych, tvarovo variabilných, veľmi dobre remeselne ale i dizajnérsky zvládnutých úžitkových predmetov a šperkov. " doplnil garant súťaže a kurátor výstavy v jednej osobe Bc. Milan Boledovič.