Etudy z dreva v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene: Výstavná kolekcia zostavená z 55 drevených hračiek
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Súťaž, ktorú pod názvom Etudy z dreva každoročne od roku 1998 pripravuje Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, je zameraná na podporu tvorby trojrozmerných úžitkových predmetov a šperkov, vyhotovených z dreva ako základného materiálu v kombinácii s iným materiálom. Drevársky magazín o tom píše v októbrovom vydaní na portáli Drevmag.com.
„Súťaž je vyhlasovaná v dvoch kategóriách: sériovo vyrábané a originály, prototypy, modely úžitkových predmetov a šperkov. Do súťaže sa môžu prihlásiť jednotlivci, skupiny, firmy, navrhovatelia, študenti a školy s pôsobiskom na území i mimo územia Slovenska. Predmet do súťaže môže prihlásiť tiež klient, pre ktorého bol predmet navrhnutý. Súťaž ponúka atraktívne finančné a vecné ceny, voľný priestor pre kreatívnosť a vlastný názor a v neposlednom rade prezentáciu predmetov prostredníctvom reprízovaných výstav.
Drevené hračky vynárajú spomienky, návraty do detstva, minulosti, obyčajne spojené s príjemnými pocitmi. Možno i preto v nás hračka často vyvoláva úsmev, neodolateľnú chuť vziať si ju do rúk, aby sme sa opäť vrátili do sveta hier a fantázie.
Lesnícke a drevárske múzeum poskytuje v rámci svojej dlhoročnej súťaže Etudy z dreva priestor všetkým záujemcom, ktorým drevo prirástlo k srdcu. Môžu preukázať svoju tvorivosť, nápaditosť či svoje remeselné majstrovstvo. V súťaži sa každý rok striedajú témy dreveného šperku, drevenej hračky a dreveného bytového doplnku. Minulý rok sme vyhlásili už XXIV. ročník súťaže a tí najlepší účastníci v ňom mohli získať pre svoj súťažný predmet titul Najlepšia drevená hračka.
Výstavná kolekcia, ktorá je výsledkom súťaže pozostáva z vyše 55 hračiek – stavebníc, skladačiek, hojdačiek a pohybovadiel, zvieratiek a domčekov, pomôcok na rozvoj motoriky, logiky a kreativity – vytvorených z rôznych materiálov. Okrem dreva, ktoré je najčastejším materiálom, študenti pracovali s textilom, plastami, ale aj použitými a odhodenými predmetmi.
Výber dreva súvisí s tradíciou konkrétnych zúčastnených škôl a slovenského remesla, ale aj so snahou o ocenenie vlastností prírodných materiálov v intímnom prostredí človeka. Téma hračky poskytla študentom šance uspokojiť záľubu v hravosti, ktorá k ich veku patrí, ale aj ukázať zmysel pre humor, vtip a kreativitu príťažlivým spôsobom,“ uvádza Drevársky magazín.
Link na celý článok: Etudy z dreva XXIV. - Drevmag.com