Envirorezort: Zónované národné parky generujú nové pracovné miesta, tržby v ubytovacích zariadeniach sa zvyšujú, polarizácia verejnosti v nich skončila
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovensko má dnes zazónovanú tretinu národných parkov. V národných parkoch, v ktorých zonácia prebehla, polarizácia verejnosti skončila. Obavy sa nepotvrdili a národné parky sa stali jedným z pilierov ekonomického rozvoja daného regiónu. Ministerstvo životného prostredia SR to tvrdí na svojej internetovej stránke.
„Zonáciou už prešiel Národný park Muránska planina, Národný park Slovenský raj, dávnejšie tiež Pieninský národný park. Zazónované národné parky priniesli všetkým aktérom jasné a predvídateľné pravidlá, naštartovala sa tiež spolupráca miestnych aktérov. Fungujúce národné parky sa stávajú významnou súčasťou regionálneho rozvoja.
Najaktuálnejší príklad pozitívnych prínosov zonácie je Národný park Muránska planina. Zonácia začala platiť v októbri 2022. Všetci vlastníci, správcovia, užívatelia, návštevníci a podnikatelia získali po takmer 20-tich rokoch právnu istotu a jasnú koncepciu, ako sa bude národný park využívať. Nepotvrdili sa ani medializované obavy z masívnych strát pracovných príležitostí v lesnom hospodárstve.
V Národnom parku Slovenský raj zase vznikajú nové pracovné pozície aj vďaka ekoturistickým aktivitám, ako splav Hornádu či ferrata Kyseľ. Národné parky vytvárajú nové pracovné miesta s pridanou hodnotou a pomáhajú vytvárať nové pozície aj nepriamo.
Aj podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky sú chránené územia oblasťami s vysokým ekonomickým potenciálom. Na územiach, kde je o stupeň vyššia ochrana, sú tržby ubytovacích zariadení v letnom období v priemere takmer dvojnásobne vyššie. Vyšší priemerný stupeň ochrany má pozitívny vplyv aj na tržby ubytovacích zariadení v okolitých územiach,“ uvádza envirorezort.
Link na celý článok: Tretina národných parkov na Slovensku už prešla zonáciou. Dnes generujú nové pracovné miesta (minzp.sk)