Envirorezort vníma protipožiarne cesty v lesoch ako problém: Štátnym úradníkom to povedali ekologickí aktivisti
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia SR vníma sieť protipožiarnych lesných ciest ako problémovú. V minulosti totiž často neslúžili na presun hasičskej techniky, ale skôr na zvážanie vyťaženého dreva z lesa. Zreformované národné parky budú k protipožiarnym lesným cestám pristupovať inak. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu.
„Taktiež sa možno domnievať, že protipožiarne lesné cesty tak paradoxne pomáhali zvyšovať riziko vzniku lesných požiarov, pretože úbytok stromov v lesoch napomáha zvýšenému vysušovaniu lesnej pôdy a porastov, ktoré sú tak v období sucha náchylnejšie na vznietenie," skonštatovalo na portáli Teraz.sk ministerstvo životného prostredia.
Poukazuje na údaje Štátnej ochrany prírody SR, podľa ktorých vzrástla ťažba dreva v národných parkoch v rokoch 2016 až 2019 z 220 000 kubických metrov dreva na 850 000 kubických metrov dreva ročne. „Na zvážanie dreva z národných parkov boli pritom často využívané práve protipožiarne lesné cesty," citovala agentúra TASR envirorezort.
Ekologickí aktivisti v období okolo roku 2009 upozorňovali na zneužívanie označovania lesných ciest za protipožiarne s cieľom čerpania eurofondov. Mnohé obyčajné lesné cesty tak boli podľa ministerstva životného prostredia umelo označované za protipožiarne. "V praxi boli zaznamenané aj prípady, keď po lesnej ceste označenej za protipožiarnu nedokázala v prípade lesného požiaru prejsť hasičská technika," uviedlo s tým, že niektoré požiare v lesoch vznikli v súvislosti s nevhodne zvolenými postupmi pri lesnej ťažbe.
Budovanie protipožiarnych lesných ciest je momentálne predmetom stavebného konania, ktoré vedú odbory výstavby a bytovej politiky na okresných úradoch. V zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie takáto činnosť nie je predmetom zisťovacieho konania alebo povinného hodnotenia, uviedol envirorezort. Môže to tak byť iba v prípade, ak by sa kategorizovali ako cesty prvej alebo druhej triedy.
„Ak by štátny orgán ochrany prírody a krajiny vydal stanovisko k projektu protipožiarnej lesnej cesty, podľa ktorého táto činnosť môže mať významný vplyv na územie sústavy chránených území, projekt by bol predmetom povinného hodnotenia," dodalo podľa TASR ministerstvo životného prostredia. Doplnilo, že v ostatných prípadoch projekty protipožiarnych lesných nepodliehajú procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.