Envirorezort v roku 2021 podľa SOS/BirdLife Slovensko nezvládol komunikáciu: V roku 2022 musí viac hovoriť s vlastníkmi pozemkov v chránených územiach
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Jedným z hlavných nedostatkov envirorezortu je nezvládanie komunikácie navonok. Dôsledkom toho je slabý boj s dezinformáciami. V súvislosti s hodnotením roka 2021 na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Informáciu zverejnila agentúra TASR na stránke Teraz.sk.
TASR ďalej píše, že envirorezortu sa v roku 2021 nepodarilo presadiť posilnenie ani navýšenie rozpočtu Štátnej ochrany prírody SR. Nepodarilo sa podľa Jozefa Ridzoňa dokončiť ani vyhlasovanie európskej sústavy chránených území. Pokračoval, že ministerstvo mešká v príprave klimatického zákona a príprave slovenských pozícií k legislatívnemu balíku "Fit for 55".
Ministerstvu životného prostredia SR sa však podarilo podľa Jozefa Ridzoňa presadiť viaceré neriešené veci. "V niektorých ohľadoch ide o historické zmeny. Takým je schválenie reformy národných parkov, schválenie rezervácie Pralesy Slovenska, zastavenie lovu vlka," povedal pre TASR J. Ridzoň. Za dôležitú považuje spoluprácu s agrorezortom na príprave zmien v reforme poľnohospodárskej politiky: "Doterajšie návrhy dávajú nádej, že sa dočkáme pozitívnych zmien aj v agrárnej krajine vo väčšej podpore farmárom hospodáriacich s ohľadom na prírodu."
TASR dodala, že envirorezort by mal v roku 2022 urýchliť prípravu chýbajúcich zonácií národných parkov. Pripraviť by sa podľa Ridzoňa mali do roku 2024, ako sa k tomu štát zaviazal v Envirostratégii 2030. Ridzoň si myslí, že je tiež dôležité premietnuť do praxe plán obnovy a rozbehnúť jeho realizáciu. "Zároveň je nutné, aby sa mnohé opatrenia na ochranu ohrozených druhov a lokalít, ktoré sú roky schválené na papieri, začali realizovať aj v praxi a reálne sa začal robiť aktívny manažment podporujúci chránené územia a druhy, z ktorých mnohým hrozí vyhynutie," povedal J. Ridzoň.
V chránených územiach je potrebné nastaviť pravidlá tak, aby bolo jasné, ako si štát predstavuje využívanie chránených území a podporu miestnych obyvateľov. "Za týmto účelom bude v roku 2022 nevyhnutné viac komunikovať s vlastníkmi pozemkov," citovala TASR Jozefa Ridzoňa.