EK ocenila pokrok v dobudovaní NATURA 2000
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na Slovensku treba ešte zlepšiť manažment týchto území aj integráciou lesníckeho sektoru.
V Bratislave odštartovala verejná diskusia o manažmente území NATURA 2000 a výzve na zlepšenie ochrany vzácnych druhov a biotopov
„Slovensko bude presadzovať systémové opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť ochranu najvzácnejších území, chránených rastlín a živočíchov." Tento záväzok zástupcom Európskej komisie oznámili predstavitelia rezortov životného prostredia a poľnohospodárstva na bilaterálnom rokovaní v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave. Podujatie je súčasťou Dialógu o prírode – Nature Dialogue, ktorý zaviedla Európska komisia v súvislosti s napĺňaním európskych smerníc o biotopoch a ochrane vtáctva.
Slovenská republika je v poradí 6. členským štátom EÚ, v ktorom sa toto bilaterálne rokovanie uskutočnilo. Do verejnej diskusie sa prihlásilo takmer 90 zástupcov rezortov, záujmových skupín, združení vlastníkov neštátnych pozemkov, ako aj mimovládnych organizácií.
Súčasťou podujatia boli aj technické rokovania na úrovni EK a kompetentných ministerstiev k otázkam pokroku vo vyhlasovaní území európskeho významu, ich ochrany vrátane schvaľovania programov starostlivosti o územia Natura 2000, ako aj opatrení na ochranu druhov. Pozornosť sa zamerala aj na financovanie sústavy Natura 2000, efektivitu mechanizmov pre hodnotenie vplyvov projektov na územie NATURA 2000, ale aj prístup verejnosti k spravodlivosti v oblasti ochrany prírody a zvyšovanie povedomia v tejto oblasti.
Zástupcovia Európskej komisie a ňou prizvaní nezávislí experti hodnotili progres vykonaný Slovenskom pri dopĺňaní sústavy Natura 2000 – doplnenie 169 lokalít, ktoré vláda schválila v októbri 2017. EK informovala slovenskú stranu o krokoch, ktoré je potrebné vykonať pre zlepšenie stavu ochrany chránených biotopov a druhov na Slovensku.
Zaznelo, že opatrenia prijaté zo strany envirorezortu – schválenie 6 programov starostlivosti o chránené vtáčie územia a programy záchrany hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka, sokola červenonohého, jasoňa červenookého, korytnačky močiarnej či žltáčika zanoväťového – sú zásadné a je potrebné zlepšiť súčinnosť zodpovedných rezortov.
EK ocenila pokrok v dobudovaní systému NATURA 2000 na Slovensku s predpokladom ukončenia tohto procesu v blízkej budúcnosti a zdôraznila potrebu zlepšenia manažmentu týchto území prostredníctvom integrácie ďalších sektorov – najmä lesníckeho, poľnohospodárskeho, ale aj energetiky či dopravy.