Dvojnohý škodca
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Urbarialisti z Medvedzia našli poškodené stromy. Zo spôsobu je zrejmé, že ide o úmyselné ničenie.
V severnej časti lesného porastu Skalka ktosi navŕtal do kmeňov stromov dierky a nalial neznámu chemikáliu. Odumreli stromy na ploche 50 x 50 metrov.
- Na poškodených smrekoch je drevo sfarbené do žlta. V súčasnosti vysychá ešte niekoľko listnatých stromov, - hovorí Jozef Krajčí, člen výboru spoločenstva. Komposesorát Medvedzie, pozemkové spoločenstvo, posunul prípad polícii.
Porast, v ktorom vyčíňal neznámy páchateľ, rastie v blízkosti rodinných domov. Je vedený ako ochranný les, v prípade odlesnenia a vysokých zrážok hrozí riziko zosuvu pôdy. Zároveň dotvára prostredie a láka na vychádzky.
Pri kontrole porastu našli urbarialisti na 24 smrekoch zhruba centimetrové dierky po vrtáku. Vek drevín je 25 až 30 rokov.
- Poškodené stromy sme vyrúbali, aby ich nenapadol podkôrny hmyz, ktorý by mohol zničiť drevo a tým škodu znásobiť, - približuje J. Krajčí.
Polícia eviduje prípad ako priestupok proti majetku. Za priestupok proti majetku možno uložiť v zmysle platnej legislatívy pokutu do 331 eur.
V tom istom poraste na Skalke narušil niekto aj v roku 2012 výživu a rast dvanástich smrekov. Vyschli alebo ich poškodil vietor, lebo boli oslabené. Vlani zas neznámy páchateľ sekerou zakresal kôru na kmeňoch sedemnástich stromov. Narušil lykovú časť, čím prerušil prúdenie živín do koruny, čo vedie k odumretiu stromu a uschnutiu. Poškodil jedenásť smrekov, jedľu, tri lipy, dva jasene. - Natreli sme ich latexovou farbou, aby sme predišli väčším škodám, - spomína J. Krajčí. Škodu urbalialisti vyčíslili na 210 eur. Nepodarilo sa nájsť a usvedčiť páchateľa.
Podľa správcov lesa je dôvod počínania páchateľa nepochopiteľný. Spôsob poškodenia stromov naznačuje zrejmý úmysel. Člen výboru urbáru Jozef Krajčí upozorňuje, že pri všetkých podobných poškodeniach lesa nie je najpodstatnejšia hodnota dreva zničených stromov. - Vysoká je následná biologická škoda, pretože takýto zásah ovplyvňuje funkcie lesa, ktoré sú dôležité pre život človeka. O to viac škody vznikne po narušení okraja lesa. Je to ako keď si v zime rozopnete kožuch.
Zdroj: MY Oravské noviny