Dvanásti ministri životného prostredia sú za zachovanie právnej ochrany vlka dravého: Prirodzená bariéra pred pandémiou AMO a premnožením raticovej zveri
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ministri životného prostredia z 12 členských štátov Európskej únie sa zhodli na výzve Európskej komisii, aby uchovala súčasný stav ochrany vlka dravého a nepodliehala reakcii na náhodné incidenty, ako bol ten, čo vyvolal diskusiu o obmedzeniach ochrany vlka. Envirorezort o tom informuje na svojej internetovej stránke.
„Ministerstvo životného prostredia SR pripomenulo v liste, adresovanom Virginijusovi Sinkevičiusovi, eurokomisárovi pre životné prostredie, oceány a rybné hospodárstvo, že Slovensko sa zasadzuje za zachovanie právnej ochrany vlka dravého v Európe. Európsku komisiu o tejto skutočnosti informoval slovenský minister životného prostredia Ján Budaj, ktorého prekvapili náhle iniciatívy Európskeho parlamentu za zmenu doterajšej ochrany. K iniciatíve ministra Budaja sa pripojilo ďalších 11 ministrov EÚ – z Bulharska, Cypru, Grécka, Írska, Luxemburska, Nemecka, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Slovinska a Španielska.
Enviroministri týchto krajín zaujali jasné stanovisko a potvrdili spoločný názor, že by bolo chybou oslabovať právnu ochranu vlka, ktorý je jedinou prirodzenou bariérou pred pandémiou afrického moru ošípaných, ale aj pred premnožením raticovej zveri. Na Slovensku poznáme oba tieto problémy. Vieme, že spôsobujú násobne väčšie škody, než vlk. Pandémia AMO a premnoženie raticovej zveri už zasiahli väčšinu územia nášho štátu, preto nie je v našom záujme obmedzovať ochranu, akú nám pred obidvomi problémami poskytuje vlk dravý,“ uvádza sa v tlačovej správe envirorezortu.