Duálny systém vzdelávania sa týka aj lesníctva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesnícke školstvo je súčasťou duálneho vzdelávania, teda odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania v úzkej spolupácii s konkrétnym zamestnávateľom.
Lesnícke školstvo má na Slovensku viac ako 100-ročnú tradíciu. Lesné hospodárstvo vzniklo z požiadavky zachovania lesov aj ďalšiemu potomstvu. Za ten čas prešlo viacerými zmenami a v súčasnosti sa na stredných odborných školách lesníckych vzdelávajú vysoko kvalifikovaní odborníci vo svojom odbore. Každý žiak, ktorý má záujem venovať sa lesníctvu si určite vyberie ten svoj hlavný smer, ktorým by sa v lesníctve chcel uberať a to doslova od manuálnych až po manažérske pozície.
V oblasti lesníctva možno po základnej škole študovať odbory ako napríklad: 4575 H mechanizátor lesnej výroby – 3 ročný učebný odbor, 4579 F lesná výroba – 2 ročný učebný odbor, 4556 K - operátor lesnej techniky – 4 ročný študijný odbor a ďalšie. Žiaci sa v týchto odboroch stretnú s komplexnou škálou činností, ktoré sa v lese robia a naučia sa ich aj vykonávať v rámci praktického vyučovania. Od zalesňovania, vyžínania okolo mladých stromčekov, ochrany proti zveri, až po ťažbu a následné zhodnotenie drevnej hmoty ako vynikajúcej obnoviteľnej suroviny.
„Spomedzi viacerých študijných a učebných odborov je zaujímavým a dôležitým napríklad operátor lesnej techniky. Pri jeho štúdiu získate dôležité oprávnenia, ktoré vám dajú výhodu na trhu práce," hovorí Dávid Hančinský zo Slovenskej lesníckej komory. Absolvent v tomto štvorročnom študijnom odbore získa maturitné vysvedčenie, výučný list a osem druhov oprávnení. Zároveň ovláda činnosti súvisiace s obsluhou a údržbou lesných strojov a zariadení v pestovnej činnosti, v ťažbe, sústreďovaní a odvoze dreva, na skladoch dreva". Súčasne však vie aj riadiť a organizovať prácu v pracovných skupinách v lesníckej prvovýrobe, čítať jednoduché strojárske výkresy a schémy, posúdiť vhodnosť využitia a nasadenia lesných strojov, ktoré sám ovláda.
„Žiaci si v rámci duálneho vzdelávania prejdú praktickým činnosťami, ako je zalesňovanie, traktory, plánovanie ťažby dreva, práca s pílou a mnohé iné. Rovnako aj naše spoločenstvo vidí význam v duálnom vzdelávaní a praktickej príprave spĺňajúcej podmienky trhu práce," hovorí Pavel Zacharovský, predseda Spolku bývalých urbárnikov z Vyšnej Boce.
Zoznam škôl, zamestnávateľov a učebných odborov v systéme duálneho vzdelávania nájdete na: www.dualnysystem.sk/ZoznamSkol.aspx