Drevo si získava dôveru
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aj napriek kríze a stagnácii stavebníctva sa v priebehu piatich rokov na Slovensku zvýšil podiel moderných drevostavieb (domov na báze dreva) na individuálnej bytovej výstavbe z 2 na 10 percent.
Informoval o tom Peter Zemaník, generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR. Podľa neho atraktivita a dostupnosť moderných drevostavieb rastie úmerne so zvyšovaním informovanosti a dostupnosti relevantných údajov a informácií o výhodách drevostavieb. "Mýty a predsudky o horľavosti, nestabilite a neefektívnosti strácajú svoju silu, pretože moderná drevostavby sú požiarne bezpečné, energeticky efektívne a rýchlo a výhodne dostupné," tvrdí.
Zväz v tomto roku organizuje 24. a 25. apríla Dni drevostavieb 2015. Deň drevostavieb sa koná aj v ďalších európskych krajinách, kde sú členské organizácie Európskeho zväzu výrobcov montovaných domov (EFV - Europäischer Fertigbauverband). Ten združuje výrobcov z Bulharska, Írska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Švédska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Českej republiky a Slovenska.
Na stránke www.dnidrevostavieb.sk zverejnia členské spoločnosti ZSD SR zoznam vybratých referenčných stavieb na celom Slovensku. Záujemcovia budú mať možnosť na vlastné oči vidieť a vlastnými rukami ohmatať stavby na báze dreva. Na celom území Slovenska bude k dispozícii takmer tridsať stavieb, väčšinou rodinných domov, do ktorých sa budú môcť záujemcovia pozrieť.
Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky organizovala aj súťaž o drevostavbu roka 2014. V marci tohto roku porota vybrala víťazov. Súčasťou súťaže je aj propagácia výrobcov drevostavieb na výstavách Nábytok a bývanie v Nitre (10.3. – 15.3.2015) a CONECO Racioenergia v Bratislave (25.3. – 28.3.2015). Návštevníci obodvoch výstav mali možnosť hlasovať za svojho favorita. Odovzdali 6499 hlasov. Hlasovanie bolo otvorené aj na internete na stránkach www.zsdsr.sk a www.mojdom.sk , týmto spôsobom hlasovalo 2092 návštevníkov.
Podiel stavieb na báze dreva v krajinách EÚ:
Škandinávia: 70%
Nemecko: 50%
Rakúsko: 45%
Česko: 20%
Slovensko: 10%