Drevo nie je zlatá baňa: Do lesov plynú financie prakticky len z predaja dreva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V poslednom playliste spoločného projektu Slovenskej lesníckej komory a Národného lesníckeho centra nazvanom Zdravý les sa venovali tvorcovia drevu. Odborníci vysvetlili v krátkych videách prečo je potrebné ťažiť drevo z lesov, koľko dreva ťažíme, aké drevo získavame zo zdravých lesov, aké drevo vyvážame a akou významnou ekologickou surovinou je drevo.
Drevo ako jedna z mála obnoviteľných surovín je najvýznamnejším príjmom na zachovanie funkcií lesov a na udržanie zamestnanosti v lesníckom sektore. Predaj dreva predstavuje približne 80 percent tržieb a výnosov obhospodarovateľov lesov.
Doc. Ing. Miloš Gejdoš, PhD. z Katedry lesnej ťažby, logistiky a meliorácií Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene hovorí: „Dá sa zobchodovať prakticky každé vyťažené drevo, ktoré pochádza z lesa. V prvom rade hovoríme o dreve ako o guľatine, to je náš hlavný lesnícky sortiment. V klasickom triedení končíme palivovým drevom. V niektorých krajinách, napríklad v Škandinávii sa zúžitkovávajú aj pne s časťou koreňovej sústavy.
Drevo je určite materiál ekonomicky efektívne zhodnotiteľný, ale nedá sa na ňom urobiť takpovediac zlatá baňa. Financie, ktoré do lesníckeho sektora plynú, sú prakticky len z predaja dreva, teda z 90 tich percent. Z týchto tržieb je samozrejme nevyhnutné zabezpečiť ďalšie činnosti, ktoré súvisia so zákonnými povinnosťami starostlivosti o lesy.“
Videá sú dostupné na https://www.youtube.com/playlist...