Drevo je v architektúre a stavebníctve stálicou: Prichádza jeho renesancia, stáva sa betónom súčasnoti
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Záchrana stavebníctva alebo koniec lesov? Prichádza renesancia dreva, stáva sa betónom budúcnosti uvádza v titulku portál YIM.BA a v úvode článku píše, že v architektúre prevláda naratív, podľa ktorého je drevo považované za všemocného záchrancu stavebného priemyslu pre jeho potenciál na prechod k udržateľnému stavebníctvu. So širokým využitím dreva prichádzajú aj jeho riziká v podobe zvýšeného odlesňovania. Tu sa zas drevovýstavba stretáva s čiastočným spochybňovaním zo strany verejnosti. Autor článku Filip Hucko sa venuje mestským inováciám vo väzbe na klimatickú zmenu. Zameriava sa pritom najmä na vzory zo Škandinávie.
„Skutočnosť je niekde uprostred. Kritický pohlaď na tematiku je dôležitý, lebo ak má drevo nahradiť menej ekologické materiály, tak je extrémne kľúčové, aby neboli lesy nadmerne zaťažené výrubom. Drevo musí byť zasadené do správneho kontextu tam, kde má naozaj potenciál priniesť pozitívny úžitok. Radi by sme vám preto priblížili aktuálnu situáciu v stavebníctve, predstavili potenciál a hrozby, ktorým stavebníctvo čelí a uviedli ambíciu, ku ktorej je potrebné sa dostať.
„Stavebníctvo je vo svojej aktuálnej forme z pohľadu planetárnej kapacity ekologicky vysoko degeneratívna činnosť, ktorá je zodpovedná za približne 40% globálnych CO2 emisii, má negatívny vplyv na biodiverzitu a podporuje ťaženie obmedzených hornín a materiálov.
Ak chceme v budúcnosti prekvitať ako spoločnosť a spolunažívať s prírodným prostredím, musíme nájsť a implementovať riešenia, ktoré nemajú taký negatívny dopad na životné prostredie. Ak je to možné, tieto riešenia by mali priniesť pozitívny úžitok a prispieť k jeho obnove.
S istotou vieme, že drevo v stavebníctve je a bude čiastočným riešením týchto problémov. Nebude však jediným materiálom, ktorý nám pomôže k tomuto prechodu. Materiály, ktoré budú preferované, by mali niesť podobné prvky - napríklad budú obnoviteľným zdrojom alebo vedľajším produktom (drevo, seno, slama, konope, vlna, podhubie, riasy, atď.). Ďalším kritériom by mala byt dostupnosť jeho lokálnej ťažby, alebo výskyt v prebytku (hlina, kameň), mať schopnosť zadržania CO2 alebo možnosť recyklácie a upcyklácie materiálu na konci jeho životného cyklu.
Pokiaľ sa pozrieme do histórie, drevo je overenou stálicou ako jeden z najstarších materiálov, ktoré stavitelia používajú. Tam, kde malo svoje limity, ho nahradil betón, ktorý nám dovolil stavať do výšky, najmä vďaka svojej perfektnej schopnosti zniesť väčšie zaťaženie.
Realitou je, že betón je základným stavebným materiálom, ktorý nám už desaťročia ponúka možnosť rýchlo a efektívne formovať mestá a pomáha adaptívne expandovať mestské periférie. Dobrou správou je, že existuje čoraz viac spôsobov, ako vyrobiť betón menej neekologickým (nové substráty a mixy, upcyklácia starého betónu, samoregenerujúci sa betón, utilizácia odpadu ako jeho prísady),“ uvádza portál YIM.BA.
Link na celý článok: Yes In My Bratislava (yimba.sk)