Drevinové zloženie slovenských lesov: Za posledných 10 rokov kleslo zastúpenie ihličnanov o takmer 4 percentá. Dominuje buk s necelými 35 percentami
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Súčasné drevinové zloženie lesov Slovenskej republiky je čiastočne zmenené. Zmeny nastali počas niekoľko storočného využívania lesov človekom, predovšetkým v prospech produkčne výkonnejších a hospodársky žiadaných drevín (smrek, borovica, smrekovec), ako aj prirodzeným šírením niektorých drevín (napr. hrab, cer, agát). Približne od polovice minulého storočia sa zastúpenie drevín začalo viac prispôsobovať konkrétnym stanovištným podmienkam i spoločenským požiadavkám v súlade s konceptom funkčne integrovaného lesného hospodárstva. Tieto informácie sú uverejnené v aktuálnej Správe o stave lesného hospodárstva v Slovenskej republike za rok 2020, tzv. Zelenej správe.
Zelená správa uvádza, že v lesoch Slovenskej republiky prevládajú listnaté dreviny so zastúpením 63,9 %. Zastúpenie ihličnatých drevín je 36,1 % a dlhodobo sa znižuje. Najvyššie zastúpenie majú dreviny buk lesný (34,6 %), smrek obyčajný (21,8 %) a duby letný a zimný (10,4 %). Zastúpenie ihličnatých drevín sa od roku 1980 znížilo o 6,4 % (zo 42,5 % na súčasných 36,1 %), pričom tempo tohto poklesu sa zrýchľuje. Za posledných desať rokov (od roku 2010) sa zastúpenie ihličnatých drevín znížilo až o 3,7 %.
Zastúpenie smreka sa od roku 1980 znížilo o 4,6 % (najmä v dôsledku pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch), borovice o 0,9 % a jedle o 1,8 %; naopak zvýšilo sa zastúpenie smrekovca o 1 %. Spomedzi listnatých drevín sa od roku 1980 najviac zvýšilo zastúpenie buka lesného o 5,1 % a ostatných listnáčov o 2,4 %, s výnimkou duba, ktorého zastúpenie sa znížilo o 1,3 %.
Najvyrovnanejšie zastúpenie vo všetkých vekových stupňoch má buk lesný, a to v rozpätí od približne 30 do 40 %. Zastúpenie smreka kolíše od 15,5 do 31,3 %, s najvyšším zastúpením v lesných porastoch 1. vekového stupňa (do 10 rokov). Z produkčného i ekologického hľadiska je nepriaznivý trend znižovania podielu dubov, ktoré v lesoch 8. až 14. vegetačného stupňa dosahujú plošný podiel takmer 21 %, kým v 1. až 7. vegetačnom stupni je to v priemere iba 6,7 %. Na úkor duba expandoval najmä hrab a agát. V najmladších lesoch 1. vegetačného stupňa prevládajú buk (34,4 %) a smrek (31,3 %).
V lesoch Slovenskej republiky sa na ploche 57,1 tis. ha (2,9 % výmery lesných porastov) nachádzajú introdukované dreviny, ktorých pestovanie v zmesiach s domácimi drevinami má opodstatnenie v prípade vyššej, resp. kvalitnejšej produkcie dreva, väčšej odolnosti a stability ako domáce dreviny a/alebo, ak nevykazujú nežiadúce účinky voči domácim druhom, resp. prírodnému prostrediu. Navyše v extrémnom prípade môže následkom zmeny klímy nastať skutočnosť, že niektoré lokality nebudú svojimi stanovištnými podmienkami vyhovovať nárokom našich pôvodných domácich drevín.
Najviac zastúpenou introdukovanou drevinou je agát biely (34,75 tis. ha), ktorý sa na Slovensku udomácnil v takom rozsahu, že sa prejavuje ako invázna drevina a v najnižších vegetačných stupňoch vytláča domáce druhy drevín. Za najperspektívnejšie treba považovať duglasku tisolistú (1,12 tis. ha), ktorá má potenciál v budúcnosti nahradiť už prebiehajúci produkčný výpadok smreka a v nižších vegetačných stupňoch dub červený (2,29 tis. ha) hlavne v prípade neúspešnej obnovy domácich dubov.