Drevársky magazín: Smrekové porasty na Slovensku ubúdajú, budeme mať čo spracúvať?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Smrekové drevo je vďaka jeho univerzálnej hospodárskej využiteľnosti najžiadanejším sortimentom drevospracujúceho priemyslu nielen na Slovensku, ale vo všetkých krajinách s vyspelým využívaním dreva. A to nielen v tých, kde sú dostupné smrekové porasty a tým aj ich ťažba. Smreková guľatina, ako aj rezivo z nej, sú významným artiklom na obchodovanie a aj export. A práve domáce zhodnocovanie dreva s vysokou pridanou hodnotou by malo byť ambicióznym cieľom pre slovenských spracovateľov dreva. Na to však treba vedieť zabezpečiť aj dostatok suroviny, ktorú možno spracovať. A tu nastáva problém, píše prezident Zväzu spracovateľov dreva SR PhDr. Peter Zemaník v aktuálnom vydaní Drevárskeho magazínu.
„Už niekoľko rokov badáme na Slovensku – a to nielen tam – ústup smrekových porastov a znižovanie podielu tejto dreviny v hospodárskych lesoch. Aj preto je dôležité poznať skutočný stav i predpokladaný vývoj zásob v smrekových porastoch na Slovensku. Tejto téme sa už niekoľko rokov systematicky venuje Ing. Martin Moravčík, CSc. z Lesníckeho výskumného ústavu Národného lesníckeho centra vo Zvolene, a aj preto sme sa v Drevárskom magazíne – s jeho dovolením – bližšie pozreli na jeho príspevok, ktorý prezentoval na tradičnej konferencii Financovanie – Lesy – Drevo. Vlani to bol už 27. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie zameranej na manažment a financovanie producentov a spracovateľov dreva, ktorú organizuje Katedra ekonomiky a riadenia lesného hospodárstva, Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.
Vo svojej práci sa Ing. Moravčík zaoberal identifikáciou dlhodobého potenciálu pestovania lesných porastov so zastúpením smreka a pripravil (zjednodušenú) prognózu vývoja zásob smrekového dreva a jeho ťažbových možností do roku 2050. Z analýzy doterajšieho vývoja za ostatných desať rokov sa potvrdilo zníženie plošného zastúpenia smreka od roku 2010 o 13,2 % a zásoby smrekového dreva o 16,4 % za rovnaké obdobie. Uvedené vývojové trendy indikujú zníženie možností ťažby smrekového dreva v nasledujúcich desaťročiach. Z analýzy ťažby smrekového dreva od roku 2012 vyplynulo vysoké prekročenie objemu plánovanej ťažby o 11,3 mil. m3, t. j. každý rok v priemere viac o 1,25 mil. m3. Situáciu spôsobili kalamitné ťažby dreva, ktorých podiel na celkovej ťažbe bol v priemere 84 %,“ uvádza v úvode článku Drevársky magazín.
Link na celý článok:
https://drevmag.com/2022/01/29/budeme-mat-co-spracuvat/