Drevári verzus štátne lesy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po rokovaní u ministra pôdohospodára a rozvoja vidieka, vedenia Lesov SR a ZSD SR diskutovali viackrát o úprave prerozdelenia dreva zo štátnych lesov na tento rok.
"Následne nám Lesy SR zaslali nové prerozdelenia ihličnatej piliarskej guľatiny na tento rok, z ktorého vypadli takmer všetci priekupníci a drevo pre spracovateľov sa podelilo podľa jednotného a spravodlivého kľúča,“ uviedol s potešením prezident slovenského Zväzu spracovateľov dreva (ZSD SR) Igor Patráš.
Ako v tejto súvislosti uvádza časopis Trend, podnik drevo rozdelil tak, že zo 14 priekupníkov z minulého roka zostali len štyria – Radoslav Tužinský, František Šadibol a dve firmy Les-invest a Prosach. Zvýšilo im necelých 17-tisíc kubíkov. Manažment Lesov SR ich ponechanie v zozname drevárom osvetlil tým, že táto štvorica predsa len má aj širšie spracovateľské aktivity.
Drevo medzi dvadsiatku píl štátny podnik prerozdelil podľa roku 2012, keď ešte priekupníci medzi klientmi štátnych lesov až tak hojne nefigurovali. Objem znížili o štvrtinu, keďže sa medzičasom ťaží menej. „Takéto delenie berieme. Lebo priekupníci sú preč a je tu jednotný kľúč,“ pochvaľoval si I. Patráš.
Medzi menšie píly sa takto delí tento rok 175-tisíc kubíkov štátnej ihličnatej piliarskej hmoty. Teda o desaťtisíc kubíkov viac ako vlani. Mnohé píly si oproti vlaňajšku prilepšili a podniky Jurton a Velm sa vrátili medzi klientov Lesov SR. To všetko napriek poklesu ťažieb. Drevo totiž dostali na úkor priekupníkov, ale aj veľkopíly PRP, ktorej vlaňajší objem 200-tisíc kubíkov znížili na 150-tisíc. Tatra Timber Logistik si 140-tisíc kubíkov zachoval, keďže má ako jediný dlhodobú zmluvu platnú aj tento rok. A Lesy SR ešte aj tento rok musia vykryť zmluvy podpísané bývalým vedením.
Lesy SR podľa I. Patráša na tento rok zatiaľ prerozdelili len 800-tisíc kubíkov svojej ihličnatej piliarskej guľatiny. Očakáva sa, že z náhodných, no častých kalamít by malo byť v priebehu roka v dodatočnej ponuke ďalších takmer stotisíc kubíkov takéhoto dreva. „Podnik i pána ministra Jahnátka žiadame, aby bolo toto drevo prednostne ponúknuté opäť spracovateľom,“ hovorí I. Patráš. Lesy SR na takúto požiadavku reagujú nejasne. Vraj je ešte otázne, či bude nejaké kalamitné drevo a ak áno, na jeho prerozdelenie budú mať vplyv aj finančné možnosti odberateľov.
Dodatočné objemy dreva z kalamít by najviac pomohli tým zopár pílam, ktoré Lesy SR vyradili spomedzi svojich klientov už vlani, no nevrátili ich tam ani tento rok. Ide o píly V-Tetag a Colorspol, ktoré nie sú členmi ZSD, a člena zväzu Costruo. Drevárom tiež prekáža, že Lesy SR doteraz nezačali drevo rozdeľovať podľa toho, koľko ľudí pri ňom odberatelia zamestnajú, aké konkurencieschopné výrobky z neho vedia vyrobiť, aká je ich platobná disciplína či aké majú moderné technológie. Lesy SR reagovali, že už mnohokrát sa snažili ratingy uplatniť, no odberatelia sa nikdy nevedeli zhodnúť na rovnakých kritériách. „To nie je pravda. Náš zväz sám na pokyn ministra Jahnátka už vlani podniku poslal zjednotené pravidla tvorby ratingov, ktoré vychádzali z ratingov minulých vedení Lesov SR,“ tvrdil I. Patráš. Vznik novej Rady pre lesníctvo a drevospracujúci priemysel síce ocenil, no aj tá sa stretla len raz.
V prospech manažmentu Lesov SR hrajú dobré roky podniku. Predvlani firma zarobila skoro 13 miliónov eur a vlani zhruba 10 miliónov eur. A firma mimoriadnymi odvodmi pomáha aj štátnemu rozpočtu. Predvlani dvadsiatimi a vlani piatimi miliónmi eur.
Viac v časopise Trend
(Zdroj: Trend, 30.1.2014)