Dostane údajný gróf Slánske lesy?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vďaka údajnému príbuzenstvu s grófom Károlyim sa chce dedič dosta k 7 000 hektárom pôdy.
Po ôsmich rokoch by sme sa už onedlho konečne mohli dočka vyriešenia jednej z najväčších reštitučných káuz na Slovensku. Ide o miliardový majetok Slánskych lesov. Sporí sa o ne štát s človekom, ktorého svokra mala by dcérou zámožného grófa. Ten majetok vlastnil.
Spor sa týka vlastníctva približne 7 000 hektárov lesov na východnom Slovensku za vyše dve miliardy korún. Na lukratívne pozemky si nárokuje údajný grófsky dedič Milan Ičo. Celé roky súdy neboli schopné vo veci rozhodnú. Zdá sa však, že v prípade svitá na lepšie časy. Kauza je teraz na Najvyššom súde, kde skončila po odvolaní Iča. Podľa našich informácií tento súd pridelí prípad Špeciálnemu súdu.
Všetko sa to začalo ešte v roku 1998. Vtedy prišiel bývalý šofér košického závodu Štátne lesy Milan Ičo s informáciou, že jeho spoločnos Slánske lesy, s. r. o., je vlastníkom lukratívnych pozemkov. Na svoje tvrdenia mal papiere potvrdené notárom. Spomínané nehnuteľnosti vložila do eseročky týždeň pred smrou Ičova svokra, 82-ročná Mária Dušičková. Jej vlastníctvo k lesom dokazovali zápisy v katastri. S notárom i šéfom katastra sa Milan Ičo veľmi dobre poznal. Zaujímavé však je, ako sa k lukratívnemu majetku dôchodkyňa dostala. Ešte vo februári 1913 údajne daroval obrovské lesné plochy ich vtedajší majiteľ, maďarský gróf Károlyi, svojej ešte nenarodenej dcére, ktorú vraj počal so slúžkou. Tým ľavobočkom mala by práve Ičova svokra Mária Dušičková.
A tak sa z chudobného šoféra mal sta nádejný dedič.
Všetko by išlo ako po masle, keby Ičo a jeho spolupracovníci nenarazili na odpor ľudí zo Štátnych lesov v Košiciach. Tí vždy tvrdili, že lesy patria štátu. Začal sa súdny spor, ktorý sa po ôsmich rokoch konečne blíži ku koncu. Štátne lesy tvrdia, že majú v rukách nepriestrelné dôkazy, ktoré Ičove dedičské nároky spochybňujú. Podľa zástupkyne štátu Ireny Sopkovej hovorí v Ičov neprospech aj gynekologická správa. Vo februári, keď mal gróf Károlyi údajne darova lesy, jeho slúžka a milenka v jednej osobe podľa vtedy dostupných medicínskych prostriedkov nemohla ani len tuši, že je tehotná.
No medzi najvážnejšie dôkazy, o ktoré sa štát opiera, patria vtedajšie zákony. „Podľa starého Uhorského práva platného v Rusku a Podkarpatskej Rusi v roku 1913 dar nemohlo prija nenarodené diea, ale len diea vo veku 12 rokov,“ dodala Irena Sopková. Údajný dedič Milan Ičo sa k prípadu odmietol vyjadri.
(Plus jeden deň, 26.2.2007)