Doktori lesov chcú stavať na faktoch, číslach, skúsenostiach a tradícii
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Doktori lesov, takýto názov dostala nová stránka na sociálnej sieti. Jej autori v úvodnom statuse vysvetľujú, čo ich viedlo k jej založeniu: My, slovenskí lesníci, zakladáme túto stránku s jediným cieľom - prihovoriť sa verejnosti a ukázať, že práve my sa staráme o slovenské lesy, že práve my ošetrujeme napadnuté lesy, dávame život novým lesom, kosíme, sadíme i čistíme.
„Nie, túto činnosť nerobia „pseudo“ internetoví ochranári ani politici. Od malička sa to učíme v školách, od malička sme vedení k tomuto krásnemu povolaniu, no máme problém. Naša práca zostala na okraji spoločnosti. Kvôli pár jednotlivcom a politikárčeniu „pseudo“ ochranárov, sme sa stali akýmsi synonymom pre pílenie stromov a ničenie lesa. Sadzby za obnovovanie lesa klesli na minimum a práve naopak, do „pseudo“ ochrany prírody a lesa na internete idú milióny eurofondov. Rozhodli sme sa spojiť s Moje Slovensko (Moje Slovensko je platforma združujúca odborníkov a ľudí, ktorým nie je stav našej krajiny ľahostaný – pozn.red.) a nenechať túto situáciu tak. Potrebujeme však aj vašu veľkú podporu. Chceme Vám a našim deťom znovu vrátiť vieru v slušných lesníkov „Doktorov lesov“, ktorí vedia, čo s lesom na Slovensku.
Drevo je strategická surovina Slovenskej republiky. V každej domácnosti sa nachádzajú výrobky z neho alebo slúži dokonca ako stavebný materiál. Žiaľ, to naše slovenské drevo, naše slovenské stromy sú vyvážané do Poľska a iných krajín pre vyššiu výkupnú cenu. Chceme sa preto pokúsiť ústavne ochrániť naše slovenské drevo proti vývozu do zahraničia, no zároveň podporiť všetkých spracovateľov dreva, kľudne aj európskymi prostriedkami, aby dokázali vyrábať kvalitné výrobky, ponúknuť lepšiu výkupnú cenu a zároveň dať prácu ďalším šikovným ľuďom na Slovensku.
Nenaleťme „pseudo“ internetovým ochranárom, urobme viac pre slovenské drevo, urobme viac pre slovenské lesy. Podporujeme nové spôsoby hospodárenia a najmä spôsob hospodárenia blízkeho prírode. Budeme sa preto snažiť aj pomocou tejto iniciatívy priblížiť Vám výhody/nevýhody spôsobov hospodárenia a iné podstatné informácie, ktoré chránia les. Stavajme informácie na faktoch, číslach, skúsenostiach a tradícii,“ vyzývajú autori novej stránky Doktori lesov na sociálnej sieti.